Pół roku ostrej konkurencji na torach. Tylu Polaków wybrało żółte pociągi

Pół roku ostrej konkurencji na torach. Tylu Polaków wybrało żółte pociągi

Dodano: 
Pociąg RegioJet w Poznaniu
Pociąg RegioJet w Poznaniu Źródło: Materiały prasowe / RegioJet
Od początku roku już ponad 150 tys. pasażerów wybrało podróże w żółtych pociągach na polskich trasach. Przewoźnik ma ambitniejsze cele.

Mija pół roku od przełamania monopolu PKP Intercity na trasach dalekobieżnych w Polsce. Czeska spółka RegioJet, wchodząc na nasz rynek promowała się hasłem „prędkość Pendolino za niższe ceny”, a na zachętę proponowała bilety w cenie od 9 zł i niskie ceny w menu. Teraz zabiera Polaków w podróże między kilkoma dużymi miastami (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdynia). Atrakcyjna oferta Czechów szybko sprawiła, że ceny biletów w PKP Intercity spadły.

Pół roku RegioJet w Polsce

Przy tej okazji czeski portal zdopravy.cz sprawdził, jak przewoźnik radzi sobie w Polsce. Rzecznik spółki Lukáš Kubát powiedział, że średnie obłożenie pociągów wynosi około 70 procent i stale rośnie.

„Od początku roku przewieźliśmy w Polsce około 150 tysięcy pasażerów. Do końca tego roku wyznaczyliśmy sobie ambitny cel przewiezienia ponad miliona pasażerów. Podczas letniej zmiany rozkładu jazdy chcemy wzmocnić linię Kraków–Warszawa, a jednocześnie stopniowo zwiększać liczbę miejsc w naszych pociągach” – mówił.

Cel: 1,5 miliona pasażerów

O planach na 2026 rok mówił wcześniej właściciel RegioJet, Radim Jancura. W ciągu pierwszych dwóch i pół miesiąca obecności nowych pociągów w Polsce z usług czeskiego przewoźnika skorzystało ponad 33 tysiące pasażerów

„Mamy wielkie ambicje. W Polsce w przyszłym roku (2026 – red.) chcemy przewieźć ponad 1,5 miliona pasażerów. Wierzymy, że gdy pasażerowie wypróbują nasze pociągi i usługi, staniemy się dla nich oczywistym wyborem dzięki niskim cenom i wysokiej jakości obsługi. W końcu nie bez powodu zostaliśmy uznani za drugiego najlepszego przewoźnika w Europie” – mówił w grudniu.

Wejściu RegioJet na polski rynek towarzyszył ostry spór z PKP Intercity. Czeski przewoźnik zarzuca polskiej spółce naruszanie zasad uczciwej konkurencji. Przedmiotem sporu jest m.in. brak zgody na obecność reklam żółtych pociągów na dworcach w Polsce, o czym decyduje PKP S.A. Pod koniec stycznia PKP Intercity zwróciła się z pismem do macierzystej spółki argumentując, że „umożliwienie prowadzenia działań promocyjnych przez bezpośrednich konkurentów PKP Intercity S.A. na nośnikach należących do PKP S.A. stanowi naruszenie zasad oraz działanie na szkodę interesów Grupy PKP”.

Polski przewoźnik w 2025 roku przewiózł w sumie 89,2 mln pasażerów, co było historycznym rekordem.

Czytaj też:
Na tę trasę czekali wszyscy pasażerowie. RegioJet podał datę
Czytaj też:
Nowe trasy RegioJet w Polsce. Z Warszawy nad morze od 39 zł

Opracowała:
Źródło: Wprost / zdopravy.cz, Rynek Kolejowy