To już ostatnie chwile, by zwiedzić rezydencje królów za darmo!
Wraz z końcem listopada, kończy się możliwość zwiedzania rezydencji królewskich w ramach akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Darmowy Listopad” jest organizowany od 2012 r. Minister Piotr Gliński zapraszał nie tylko do zwiedzania miejsc dziedzictwa kulturowego kraju, ale również do udziału w warsztatach, czy lekcjach muzealnych.
11 zamków do zwiedzenia za darmo w listopadzie
W akcji „Darmowy Listopad” bierze udział 11 warowni, w tym te najsłynniejsze: Zamek Królewski na Wawelu, krzyżacka warownia w Malborku, Zamek Królewski w Warszawie, czy też Pałac Króla Jana III w Wilanowie. W tym roku do grona królewskich rezydencji dołączył Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie, które stanowią oddział Muzeum Zamkowego w Malborku.
Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Sztumie, który pełnił kiedyś funkcję letniej rezydencji dla wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy zachwycali się tamtejszą cudowną wodą pitną. Warownią stanowiła też idealną bazę wypadową dla organizowanych z wielkim rozmachem polowań. Za czasów samego Ulricha von Jungingena na terenie budynku funkcjonował zamkowy ogród zoologiczny. Mieszkały w nim niedźwiedzie, żubry, wielbłądy, a nawet lwy!
Dziś zamek stanowi część Muzeum Zamkowego w Malborku. Z okazji akcji zostały w nim zorganizowane kuratorskie spacery po wystawie o zapomnianych wojownikach oraz lekcje muzealne dla szkół, dotyczące m.in. lepienia w glinie.
Wyjątkowa wystawa w Łazienkach Królewskich
W związku ze zwiedzaniem samych budowli, dla zainteresowanych zostały udostępnione również wystawy stałe i czasowe. W Łazienkach Królewskich od 7 listopada w Podchorążówce można podziwiać XVII i XVIII wieczne obrazy ze zbiorów Dulwich Picture Gallery w Londynie oraz dzieła wybitnych bułgarskich artystów.
Pałac w Wilanowie zaprasza na warsztaty dla dużych i małych. Można się tu nauczyć kaligrafii oraz tkactwa. Dla spragnionych większych wrażeń zaplanowano wirtualne spacery, czy też zajęcia ze sztuki warzenia inkaustu, czyli atramentu.