Z takim dokumentem nie przekroczysz granicy. Lotnisko Chopina apeluje
Aplikacja mObywatel staje się coraz popularniejsza w Polsce. Do tej pory zanotowano już 9,5 mln jej pobrań, dostęp do niej jest darmowy, a dzięki niej uzyskamy wgląd do najważniejszych dokumentów (np. dowodu osobistego, prawa jazdy, recepty). To także możliwość potwierdzenia tożsamości np. podczas kontroli w pociągu lub na poczcie, a już niedługo – w wielu innych miejscach np. bankach. Czy możemy jednak z korzystać z aplikacji w każdej sytuacji?
Ustawa Sejmu dotycząca aplikacji mObywatel
9 marca 2023 Sejm uchwalił ustawę, która umożliwia posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym na równi z dokumentami tradycyjnymi. Co ważne – cyfrowy dokument tożsamości w mObywatelu nie jest dowodem osobistym w formie elektronicznej, to zupełnie nowy dokument, którym będziemy posługiwali się na terenie naszego kraju.
Na mocy ustawy elektroniczny dokument będzie teraz powszechnie respektowany w urzędach czy bankach – najogólniej rzecz ujmując, w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać dokument tożsamości. – Czeka nas rewolucja cyfrowa, na której wszyscy skorzystamy: dowód osobisty w smartfonie będzie tak samo ważny jak ten plastikowy – powiedział Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Istnieją jednak pewne wyjątki, w których nie będziemy mogli skorzystać z aplikacji mObywatel. Będzie to wnioskowanie o nowy dowód osobisty czy też przekraczanie granicy kraju. W tych wypadkach wciąż będziemy potrzebowali tradycyjnego dokumentu.
Lotnisko Chopina apeluje
Głos w sprawie zdecydowało się zabrać Lotnisko Chopina i przypomnieć swoim (i nie tylko) pasażerom, jaki konkretnie dowód tożsamości powinni posiadać, chcąc przekroczyć granicę Polski. W tym celu udostępniono na Facebooku lotniska post z grafiką, która traktuje o tym, że aplikacje mObywatel nie uprawnia do przekraczania granicy państwowej.
Jeśli chodzi o podróże zagraniczne kwestia dotyczy także tego, że aplikacja zawiera dokumenty dostępne w polskim prawie (wyjątkiem jest Unijny Certyfikat Covid), tym samym nie są one uznawane poza granicami naszego kraju. Dlatego też podczas opuszczania granic Polski, wciąż konieczne będzie pokazanie dowodu osobistego w tradycyjnej formie czy też paszportu.