Wielkie święto w Świnoujściu. Przez nowo otwarty tunel jeździły ciuchcie, turyści zachwyceni
To pierwszy i prawdopodobnie ostatni raz, kiedy tunel był dostępny przez kilka godzin dla osób poruszających się pieszo i na rowerach. Janusz Żmurkiewicz, prezydent miasta od dawna obiecywał świnoujścianom, że będą mieli możliwość świętowania w wyjątkowy sposób. Aby tunel można było zwiedzić przed otwarciem, miasto wynajęło ciuchcie, które na co dzień wożą turystów po jego obrębie. Kolejki chętnych do skorzystania z tej atrakcji ustawiały się kilka godzin wcześniej.
Turyści o otwarciu tunelu: To historyczny moment
– Jesteśmy w Świnoujściu pierwszy raz i specjalnie wzięliśmy urlop w tym czasie, aby zobaczyć tunel. I tak przekładali datę, że musieliśmy przedłużyć wypoczynek jeden dzień, ale udało się – mówili Anna i Grzegorz, turyści z Tychów. Bo o ile wśród biegaczy i rowerzystów przeważali świnoujścianie, to z przejażdżki kolejką korzystali przede wszystkim wypoczywający w kurorcie turyści.
Anna razem z córkami Natalią i Aleksandrą na co dzień mieszka w Chicago, ale jak mówi, co roku na wakacje przyjeżdża do Świnoujścia. – Tu jest najpiękniejsza plaża w całej Europie. I jesteśmy szczęśliwe, że tak udało nam się trafić i przejechać się przez tunel – mówiła podczas jazdy. Siedzący obok mężczyzna to mieszkaniec pobliskich Międzyzdrojów. – Piękny tunel. Tyle lat na to czekali – stwierdził.
– To historyczny dzień, coś wyjątkowego! – dodawali inni. Ciuchcie kursowały po obu stronach tunelu, każda zabierała 50 pasażerów. Jadący mogli wysłuchać w tym czasie krótkiej opowieści przewodniczki o historii inwestycji, a kończyli przejażdżkę przy dźwiękach piosenki Andrzeja Warzechy „Świnoujście – miasto z moich snów”.
Świnoujście po otwarciu tunelu – ważne informacje dla turystów
Tunel w Świnoujściu ułatwia przeprawę między wyspami Wolin i Uznam, ale trzeba pamiętać, że jest on dostępny wyłącznie dla ruchu samochodowego. Jeśli przyjedziesz do Świnoujścia pociągiem albo chcesz poruszać się po mieście rowerem – masz dwie możliwości przeprawienia się na drugą stronę cieśniny Świny. Po pierwsze to promy Bieliki – dwa z nich zostaną i będą wozić przede wszystkim pieszych i rowerzystów. Druga możliwość to skorzystanie z komunikacji miejskiej – z węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym będą odjeżdżały autobusy linii T jadące przez tunel.