Indie – najważniejsze atrakcje, które trzeba odwiedzić
Większość turystów zaczyna indyjską przygodę od zwiedzania Delhi, czyli stolicy (ulokowanej formalnie w Nowym Delhi), która wraz z całym zespołem metropolitalnym liczy około 25 milionów mieszkańców. Znajduje się tu kilka indyjskich zabytków, które warto odwiedzić.
Jeden z nich to Kutb Minar, wysoki na ponad 70 metrów XIII-wieczny minaret, który jest pozostałością po pierwszym w kraju meczecie. W pobliżu znajduje się strefa archeologiczna z pamiątkami po okresie muzułmańskiego podboju Indii.
Następnie na zwiedzających czeka Wielki Meczet, ufundowany przez budowniczego Tadż Mahal największy meczet w Indiach oraz Akshardhama, wielki kompleks hinduistyczny, oddany do użytku w 2005 roku.
W Delhi znajdują się też pochodzący z XVI w. grobowiec Humajuna, przywódcy z dynastii Wielkich Mogołów, miejsce kremacji Gandhiego oraz potężny Czerwony Fort z XVI-XVII wieku.
Inne wielkie miasto Indii, Mumbaj, podobnie jak cały kraj, to miejsce pełne kontrastów i tysiąca historii. Do największych atrakcji turystycznych Mumbaju należą Brama Indii, Regal Cinema, Poczta Główna oraz kompleks budowli sakralnych Walkeśwary. W mieście znajduje się także imponujący dworzec kolejowy znany jako Dworzec Króla Śiwadźiego. Mumbaj to także centrum przemysłu kinematograficzego, nazywanego Bollywood.
Do Delhi, podobnie jak do Mumbaju, dolecisz Dreamlinerem.
Miejsca kultu w Indiach
Wielkimi atrakcjami Indii są miejsca kultu różnych religii. Na przykład Adźanta to grupa wzgórz, w których między II wiekiem p.n.e. a VII wiekiem n.e. wyryto około 30 pieczar skalnych o ścianach pokrytych malowidłami o tematyce buddyjskiej. W Bodh Gaja podobno rosło drzewo, pod którym niejaki Siddhartha Gautam doznał przebudzenia i stał się Buddą oraz twórcą nowego systemu religijno-filozoficznego. Dlatego dziś mieści się tu Świątynia Wielkiego Pzebudzenia.
Na wyspie Elefanta na Morzu Arabskim znajdują się natomiast Groty Elefanty, zespół siedmiu skalnych świątyń hinduistycznych, gdzie stoi pełnoplastyczny posąg boga Śiwy. Z kolei w Elurze znajdziesz wielkie stanowisko archeologiczne z ponad 30 świątyniami wykutymi w skale bazaltowej. Co ciekawe 17 z nich to świątynie hinduskie, 12 to buddyjskie, a pięć to dźinijskie (hinduski ruch filozoficzno-religijny), co można uznać za wyraz miejscowego ekumenizmu.
Imponująco prezentuje się też świątynia boga słońce Surji w Konarku, którą zbudowano już w XIII wieku oraz świątynia boga Brihadiśwary w mieście Tańdźawur.
Na pamiątkę ukochanej
Na koniec wisienka spośród wszystkich indyjskich zabytków. To oczywiście ikoniczne Tadź Mahal, czyli słynne mauzoleum, które stało się atrakcją Indii. W XVII wieku wzniósł je dla swej zmarłej żony Szahdżahan, władca z dynastii Wielkich Mogołów. Gdy ukochana leżała na łożu śmierci rodząc mu 14 dziecko, zobowiązał się, że upamiętni ją grobowcem, jakiego świat nie widział.
Tadż Mahal trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Swego rodzaju mauzoleum jest także Fatehpur Sikri, czyli zespół architektoniczny dawnej stolicy, która została opuszczona w 1585 roku po zaledwie kilkunastu latach od założenia i stała się miastem-widmem.
Tu sprawdzisz dostępne loty do Indii.