Polska stolica ziemniaka. Stoi tu największy pomnik tego warzywa na świecie
Mowa o Biesiekierzu, wiosce położonej w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Koszalina. Licząca niespełna 1000 mieszkańców miejscowość słynie z Pomnika Ziemniaka, a mieszkańcy Biesiekierza okrzyknęli wieś polską stolicą ziemniaka.
Pomnik Ziemniaka w Biesiekierzu
Pomnik Ziemniaka od lat przyciąga tu turystów chcących pamiątkowego zdjęcia z gigantycznym kartoflem. Według gminy to największy pomnik ziemniaka nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Cały monument ma aż 9 metrów wysokości, a osadzona na górze bulwa ziemniaka blisko 4 metry.
Pomnik powstał w latach 80. ubiegłego wieku (oficjalne odsłonięcie pomnika miało miejsce w 1983 roku). Na pomysł, aby taki osobliwy monument postawić we wsi, wpadł dyrektor działającej tu wówczas Stacji Hodowli Roślin – Mariusz Roeder, a sam pomnik powstał na cześć nowych odmiany kartofla wyhodowanych właśnie w Biesiekierzu. Jako ciekawostkę można dodać, że wysokość samego pomnika nie jest przypadkowa – 9 metrów symbolizuje 9 biesiekierskich odmian ziemniaka. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Wiesław Adamski.
Witamy w gminie, która na świecie z ziemniaka słynie
Jak inspirujący może być ziemniak, świadczy lokalna twórczość. Miejscowy poeta Zygmunt Królak napisał o nim taki wiersz: „Drogi przybyszu, witamy w gminie, która na świecie z ziemniaka słynie. To właśnie ziemniak, z herbu, z pomnika, sławi tę ziemię oraz rolnika. Taki to kolos stoi przy szosie, widoczny ponoć nawet w kosmosie. Gdyby go zetrzeć, obrać z łupiny, placków wystarczy dla całej gminy. Kto chce go dotknąć, kto nie dowierza, niech sam przyjedzie do Biesiekierza”.
Co warto zobaczyć w Biesiekierzu?
Jeśli już zajedziesz do Biesiekierza zrobić selfie z ziemniakiem, warto zostać tu chwilę dłużej i zobaczyć zabytkowy kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla z XIV wieku. W Biesiekierzu znajduje się też pałac (z przełomu XIX i XX wieku) otoczony parkiem, na którego terenie znajduje się dębowa aleja z 9 pomnikowymi drzewami. Pałac jest jednak własnością prywatną i nie zawsze dostęp do niego jest możliwy.