Co to jest wiza i jak złożyć wniosek? Sprawdź, jakie kraje wymagają wizy
Wiza to dokument dla cudzoziemców, którzy chcą wjechać na teren określonego państwa. Zezwala na pobyt na danym terytorium i określa, jak długo wizyta będzie możliwa. Obcokrajowcy nie mogą przekraczać terminu ważności określonego w dokumencie.
Co to jest wiza?
Wiza to dokument wjazdowy zezwalający na pobyt w danym państwie. Nie wszystkie kraje wymagają wiz, jest to uzależnione od międzynarodowych umów pomiędzy państwami. Polacy wiedzą, że bez wizy nie pojadą do państw Afryki, ale krajów, które wymagają tego dokumentu, jest trochę więcej.
Rodzaje wiz
Rodzaj wizy zależy od celu pobytu. Dostępne są wizyty:
- turystyczne
- pracownicze
- biznesowe
- studenckie
- tranzytowe
- imigracyjne
Do jakich krajów potrzebujemy wizy?
Na mocy porozumień międzynarodowych Polacy mogą odwiedzić większość krajów Europy oraz Ameryki Północnej czy Południowej bez wiz. Aby przekroczyć granice państw, potrzebują jedynie dowodów osobistych (na terenie Europy) albo paszportów (w krajach niezrzeszonych w strefie Schengen i poza Europą).
Wizy jednak są potrzebne w Azji (m.in. w Rosji, Omanie czy Wietnamie), Afryce (m.in. na Madagaskarze, w Kongo czy Rwandzie) czy Ameryce Północnej (np. na Kubę). Wszystkich państw i terytoriów zależnych, które wymagają wizy od cudzoziemców, jest ponad 80.
Jak wygląda wiza?
Kiedyś wizy kojarzyły się wyłącznie ze stempelkami w paszporcie. Dziś wizę możemy uzyskać w postaci elektronicznej i mieć ją dostępną zawsze w telefonie lub w tablecie. Wniosek o e-wizę możemy złożyć online w ambasadzie lub konsulacie kraju, do którego się wybieramy. Za wizę płacimy online, dlatego jest to bardzo wygodny i bezpieczny sposób wyrobienia dokumentu.
W niektórych krajach (np. w Egipcie) wizę kupimy na lotnisku.
Jak wyrobić wizę?
Aby złożyć wniosek o wizę, należy udać się do ambasady danego kraju, której okręg konsularny obejmuje miejsce stałego zamieszkania. Jeśli składamy wniosek o wizę turystyczną, na rozmowę powinniśmy zabrać:
- paszport
- wniosek o wizę
- fotografię
- potwierdzenie uiszczenia opłaty wizowej
- potwierdzenie zakupu ubezpieczenia turystycznego (nie zawsze wymagane)