Miasteczko w górach będzie miało swój pociąg. Trasa kolejowa wraca po 27 latach
To będzie jedna z najbardziej malowniczo położonych tras w Polsce. Mieszkańcy walczyli o doprowadzenie pociągu do swojej miejscowości przez niespełna trzy dekady. Od 10 grudnia dzięki Kolejom Dolnośląskim bez problemu dotrzemy do kurortu w Górach izerskich.
Wyczekiwane połączenie wraca wraz z nowym rozkładem jazdy
Podczas gdy fani egzotycznych wycieczek wyczekują informacji o nowych, tropikalnych połączeniach lotniczych, wielbiciele narciarstwa i wypoczynku w Polsce z pewnością będą zachwyceni informacją o powrocie pociągów do Świeradowa-Zdroju. Uzdrowiskowe miasteczko w dolnośląskich Górach izerskich na kolej czekało aż 27 lat.
„Połączenie na trasie Liię Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój o długości 17 km obsługiwać będzie dziewięć par pociągów, które zatrzymają się na przystankach: Proszówka, Mirsk, Mroczkowice i Krobica. Podróż z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa-Zdroju zajmie ok. 20 minut” – czytamy w komunikacie przewoźnika. Trasa ma zostać oddana pasażerom 10 grudnia, przy okazji wejścia w życie nowego rozkładu. Wczoraj odbyła się już przedpremierowa jazda dla przedstawicieli władz województwa.
Darmowa komunikacja miejska w Świeradowie-Zdroju
Turyści z innych części Polski, którzy planują wybrać się w nową trasę, muszą w pierwszej kolejności dostać się do Gryfowa Śląskiego pociągiem z Wrocławia, Jeleniem Góry czy Zgorzelca. Z wyremontowanego dworca w Świeradowie-Zdrój do swoich obiektów noclegowych będą mogli dojechać całkowicie darmową komunikacją miejską. „Pierwszy w naszym mieście pociąg po prawie trzech dekadach przywitała orkiestra, co pokazuje, jak radosne to dla nas wydarzenie. Kurort, który rocznie odwiedza milion turystów i kuracjuszy, został właśnie wyrwany z wykluczenia kolejowego„– mówi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.
Świeradów-Zdrój oferuje masę atrakcji nie tylko wielbicielom narciarskich wjazdów (na których brak w okolicy nie można narzekać). Przejezdni mogą wybrać się m.in. do dawnej pijalni wody mineralnej z XIX wieku, Muzeum Zdrojowego, czy na nowoczesną wieżę widokową Sky Walk ze szklanymi tarasami.