Sagrada Familia wreszcie zostanie ukończona. Podano datę
Wygląda na to, że za nami dni dobrych wiadomości. Ostatnio podwaliśmy informację o tym, że katedra Notre Dame ma zostać udostępniona turystom jeszcze w tym roku. Jej pożar zaniepokoił miliony ludzi z całego świata, ale remont kultowego obiektu powoli dobiega końca.
Teraz podano z kolei datę ukończenia unikatowej budowli znajdującej się w Barcelonie. Mowa oczywiście o świątyni Sagrada Familia, który góruje nad miastem i pozostaje w budowie od 1882 roku. Słynny projekt Antoniego Gaudiego ma zostać ukończony w 2026 roku.
Znamy datę ukończenia kościoła Sagrada Familia
Ogłoszono nowy termin ukończenia bazyliki Sagrada Familia. Wygląda na to, że kościół, którego autorem jest Antoni Gaudi, doczeka się szczęśliwego finału już w 2026 roku. Jest jednak haczyk. Kontrowersyjne schody, które są częścią obiektu, będą w budowie przez kolejnych osiem lat.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z nowym planem, Sagrada Familia zostanie ukończona dokładnie 144 lata od wmurowania jej pierwszego kamienia.
Esteve Camps, prezes organizacji, której zadaniem jest dokończenie arcydzieła Antoniego Gaudiego, ogłosił datę w ubiegłą środę. Zbiega się ona z setną rocznicą śmierci architekta budynku. Stwierdził również, że ma pieniądze i materiały na dokończenie budynku, w tym 172,5-metrowej centralnej wieży poświęconej Jezusowi Chrystusowi – to ona czyni Sagrada Familia najwyższym budynkiem w Barcelonie.
Całe wykończenie potrwa jeszcze kilka lat
Choć budynek ma zostać ukończony do 2026 r., prace nad rzeźbami i detalami dekoracyjnymi, a przede wszystkim nad kontrowersyjną klatką schodową prowadzącą do miejsca, które ostatecznie stanie się głównym wejściem, mają potrwać do 2034 r.
Kiedy w 1882 roku rozpoczęto prace, teren był otwartym polem uprawnym, ale w międzyczasie wokół kościoła rozrosło się miasto. Schody, które rozciągałyby się przez dwa duże bloki miejskie, wymagałyby przesiedlenia około 1000 rodzin i firm.
Choć niektórzy kwestionują plan Gaudiego, Camps upiera się, że schody zawsze były częścią planu architekta i że należy wykonać go „co do joty”.
„Realizujemy plan Gaudiego co do joty” – powiedział. „Jesteśmy jego spadkobiercami i nie możemy wyrzec się jego projektu. Plan przedstawiony władzom lokalnym w 1915 roku i podpisany przez Gaudiego uwzględnia klatkę schodową”.
Od momentu powstania Sagrada Familia borykała się z wojną, zaniedbaniami i brakiem finansów. Pandemia Covid-19 doprowadziła do dwuletniej przerwy w pracy przy obiekcie. Przed nadejściem masowej turystyki prace miały być finansowane wyłącznie z datków od wiernych, co sprawiało, że przepływy pieniężne były nieprzewidywalne i wielu wątpiło, czy prace kiedykolwiek zostaną wykonane. Od dziesięcioleci turystyka gwarantuje stały dochód, a blisko 5 milionów turystów rocznie płaci za wizytę 25-40 euro. Nieco ponad połowa ze 125 mln euro zostanie przeznaczona na dokończenie prac. Sposób wydawania reszty pozostaje tajemnicą, ponieważ Kościół nie ma obowiązku publikowania swoich rachunków.