Polska wieś słynna na cały świat. Ma jedną ulicę, przy której mieszka 6 tys. osób
W Polsce nie brakuje miejsc, które wyróżniają się na skalę całego świata. Jedne z nich są popularne i oblegane przez turystów, a inne zauważane są zupełnie przez przypadek. I do tej drugiej kategorii należy wieś, o której chcemy napisać. Mowa o niewielkim skrawku Małopolski, o którym rozpisują się także zagraniczne media. Dlaczego mówią o Sułoszowej?
Otóż jej zdjęcia z lotu ptaka są zadziwiające i zachwycają zarazem. W dodatku przebiega przez nią zaledwie jedna ulica. To przy niej mieszka aż 6 tys. osób.
Sułoszowa – wyjątkowa wieś w Polsce
Sułoszowa to wyjątkowa wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, na Wyżynie Olkuskiej, nieco ponad 30 km od Krakowa. W 2013 roku liczyła trochę mniej niż 6 tys. mieszkańców. Co ciekawe, wszyscy, którzy tu mieszkają, mają domy zlokalizowane przy jednej ulicy. Bo tylko jedna ulica przebiega przez to miejsce.
W związku z tym zaliczana jest do tzw. ulicówek. W dodatku w Polsce jest jedną z najdłuższych miejscowości tego typu – rozciąga się aż na 9 km długości wzdłuż drogi nr 773 Sieniczno – Wesoła k. Słomnik.
Pod względem geograficznym Sułoszowa znajduje się na Płaskowyżu Sułoszowskim będącym częścią Wyżyny Olkuskiej. Południowa część Sułoszowej, Pieskowa Skała, wchodzi w skład Ojcowskiego Parku Narodowego. To właśnie tu znajdziecie popularny w Polsce zamek. Na terenie wsi znajdują się źródła Prądnika, w swoim początkowym biegu zwanego Sułoszówką.
O tej wsi mówią na świecie
Sułoszowa szczególnie imponująco wygląda z lotu ptaka. I takie też zdjęcia tego miejsca dominują w sieci. Widać na nich położone wzdłuż jednej ulicy domy, za którymi ciągną się pasy kolorowych pól. Kiedy wszystko kwitnie, mienią się żółcią, zielenią i brązami. Wyglądają jak malowane.
Jeżeli zdecydujecie się odwiedzić to miejsce i przekonać na własnej skórze, na czym polega jego urok, czekają tutaj na was też zabytki. Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego w Sułoszowej to Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Wawrzyńca wraz z otoczeniem oraz zagroda d. Orczyków nr 210: dom z oborą, stajnia z chlewem, stodoła, spichlerz, spichlerzyk.
Na tym nie koniec atrakcji. Przez wieś przebiega Szlak Orlich Gniazd (można tu podziwiać m.in. Maczugę Herkulesa) oraz europejski szlak kulturowy i pątniczy „Via Regia”, będący jedną z Dróg św. Jakuba prowadzących do sanktuarium w Santiago de Compostela.