Turcja stawia na turystów z tego kraju. „Wydają najwięcej pieniędzy”
Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Turcja przyciągnęła 112 tysięcy turystów z Chin, co oznacza wzrost o 131 procent w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Rząd turecki zacieśnia współpracę z Chinami i liczy, że do 2030 roku będzie gościć 2 miliony chińskich gości rocznie. Według analizy rynku, chińscy turyści wyjeżdżający za granicę są coraz młodsi i wydają coraz więcej pieniędzy.
Turcja stawia na turystów z Chin
Ankara i Pekin zacieśniają współpracę w sektorze turystyki. Szczegóły porozumienia zostały zawarte w zeszłym tygodniu podczas spotkania ministrów turystyki obu państw. Do 2025 roku Turcja chce przyciągać pół miliona turystów z Chin rocznie, a pięć lat później już 2 miliony gości w skali roku. Imponujący wzrost rezerwacji jest widoczny już teraz – do kwietnia Turcję odwiedziło 112 tysięcy Chińczyków, czyli o 131 procent więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Turecki plan działania to przede wszystkim przyjazna polityka wizowa, wysoka dostępność lotów oraz dogłębna analiza chińskiego rynku turystycznego.
Wyjątkowe doświadczenia
Statystyczny młody chiński turysta podróżuje często i widział bardzo dużo – szuka więc zupełnie nowych miejsc do odkrycia. Na wakacjach wydaje także więcej niż poprzednie pokolenia i zdecydowanie chętniej posługuje się językiem angielskim. „Za granicę podróżują osoby, które wydają najwięcej pieniędzy, więc kierunki i oferta muszą być kierowane do osób podróżujących w luksusie” – wyjaśnia Charl Albertyn, specjalista ds. rynku chińskiego w Create Consulting.
Polacy kochają Turcję m.in. za piękne plaże, niezawodną pogodę i tanie all inclusive. Dla turystów z Chin podróże do Turcji wiążą się przede wszystkim z poszukiwaniem „nowych i ekscytujących miejsc”, w których skorzy są wydać zarobione w kraju pieniądze. „Turcja jest idealna na podróże poza utartymi szlakami, co odpowiada rosnącemu zapotrzebowaniu Chin na świeże kierunki, wyjątkowe lokalne doświadczenia i wyjazdy w małych grupach” – uważa Oliver Sedlinger, dyrektor generalny firmy doradczej Sedlinger & Associates.