Popularna atrakcja będzie wkrótce nieczynna. Ostatnia szansa na wodną przejażdżkę
O zbliżającym się zakończeniu sezonu na spływ Dunajcem poinformował Pieniński Park Narodowy. Wiadomo już, że turyści skorzystają z atrakcji tylko do końca października. Zimą i jesienią będzie obowiązywał zakaz. Wszystko to ze względów bezpieczeństwa.
Koniec spływów Dunajcem
Spływ Dunajcem to popularna rozrywka m.in. wśród miłośników gór czy sportów wodnych. Mowa o rzece w południowej Polsce i prawym dopływie Wisły. Za jej początkowy odcinek uznaje się Czarny Dunajec, który turyści odwiedzają bardzo chętnie. Na miejscu można liczyć na klimatyczne widoki i spokój. Miejsce wygląda zupełnie inaczej, w zależności od pory roku.
Turyści pływali Dunajcem m.in. specjalnymi łodziami flisackimi. To właśnie one są dostępne w tym roku już tylko przez ostatnie tygodnie. Flisacy z pienińskich miejscowości sterują łodzią za pomocą tzw. sprysek, czyli świerkowych tyczek o długości ok.3 metrów. Atrakcja popularna jest m.in. w takich miejscach jak: Sromowce Niżne, Sromowce Wyżne, Krościenko, Szczawnica i Czorsztyn. Spływy pontonem lub kajakiem organizowane przez firmy czy organizatorów też będą niedostępne.
Aktualnie wciąż jeszcze można korzystać. Spływy Dunajcem dostępne są dla turystów od godziny 8:00 do 21:00 w każdy dzień tygodnia. Pokonanie trasy zajmuje zwykle około 2 godzin i 15 minut. Przed turystami malownicza trasa o długości 18 kilometrów przez Przełom rzeki. Po wszystkim pozostaje powrót z przystani końcowej busem lub wypożyczonym rowerem. Wraca się Drogą Pienińską.
Spływ Dunajcem. Kiedy zostanie wznowiony?
Spływ Dunajcem odbywa się zwykle od 1 kwietnia. Już teraz można przewidzieć, że w 2025 roku turyści ponownie skorzystają z atrakcji właśnie w tym terminie. Taką formę rozrywki można zaplanować na tradycyjny weekend, a nawet majówkę czy dłuższy urlop czerwcowy.
Dunajec ma charakter rzeki górskiej, dlatego pływając tam, należy zachować szczególną ostrożność. Przed przystąpieniem do spływu należy brać pod uwagę stan wody oraz własne umiejętności. Na miejscu nie wolno pływać m.in. po 31 października. Zakazane jest też spływanie łodziami o napędzie motorowym, dobijanie do brzegu, kąpanie się czy nurkowanie.