To jedno z najmłodszych uzdrowisk w Polsce. Znajduje się tu „diabelska” atrakcja
Na dnie Złockiego Potoku, na granicy wsi Złockie znajduje się prawdziwy skarb. Kuracjusze przybywający do jednego z najmłodszych uzdrowisk w Polsce mogą zobaczyć tam mofetę, z której wydobywa się gaz pochodzący z głębokich warstw skorupy ziemskiej. Uznawany za pomnik przyrody obiekt wkrótce przejdzie metamorfozę, tak aby turyści przypadkiem nie przegapili „diabelskiego źródełka”.
Wyziewy wulkaniczne w polskim uzdrowisku
W niewielkim uzdrowisku niedaleko Muszyny można zobaczyć jeden z kilku wyziewów wulkanicznych w Polsce. Tutejsza mofeta, znajdująca się na granicy wsi Jastrzębik i Złockie została odkryta w 1938 roku przez profesora Henryka Świdzińskiego i do dziś nosi jego imię. W późniejszych latach w okolicy zadbano o potrzeby coraz liczniej przybywających w to miejsce turystów – głównie kuracjuszy z pobliskiej Muszyny, a potem także samego Złockiem, które w 2022 roku także uzyskało status uzdrowiska. Wkrótce ten obszar ma zostać zrewitalizowany. „Oprócz oczyszczenia terenu powstaną ścieżki edukacyjne, obudowane i zabezpieczone będą ujęcia mofety. Powstaną platformy spacerowe i pomosty, które wpasują się w naturalne środowisko i dzięki nim turyści będą mogli oglądać cuda natury z bezpiecznej odległości” – czytamy w Gazecie Krakowskiej.
Bogata oferta uzdrowiskowa
Wyziewy „dychawka” i „bulgotka” to niejedyne atrakcje małopolskiego uzdrowiska. Na rozjeździe dróg prowadzących z Muszyny do Szczawnika i do Złockiego znajduje się ogólnodostępna pijalnia wody z dużą zawartością dwutlenku węgla, drogocenna dla cierpiących na choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy. W położonych na terenie wioski sanatoriach stosowane jest również lecznictwo borowinowe. Największym zabytkiem uzdrowiska jest drewniana Cerkiew św. Dymitra, która od 1951 roku funkcjonuje jako rzymskokatolicki kościół parafialny parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego.