To jedyne takie miejsce w Polsce. Odwiedzisz je za darmo w Noc Muzeów
Nocne wstępy do tradycyjnych muzeów, radia czy telewizji już wam się znudziły? Z okazji corocznego wydarzenia, jakim jest Noc Muzeów, organizowane są zarówno bardzo typowe, jak i mniej codzienne pokazy. Rok temu turyści mogli zwiedzać np. dom pogrzebowy w Warszawie, w którym poznać można było m.in. techniki sekcyjne. Tym razem zaproponowano obejrzenie Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych. Trzeba przyznać, że to nieoczywista opcja na wycieczkę.
Atrakcja dla odważnych turystów
Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) wychodzi z taką propozycją po raz drugi w życiu. Podczas Nocy Muzeów odbywającej 17 maja niemal w całym kraju, wejdą tam zainteresowani zwiedzający. Czego można się spodziewać?
Informacje o atrakcji pojawiły się na rządowej stronie internetowej. Turystów zaproszono do miasta Różan w woj. mazowieckim, bo właśnie tam znajduje się słynne składowisko. Są to tak właściwie tereny carskiego fortu wybudowanego na początku XX wieku. Do samego KSOP trafiają odpady promieniotwórcze powstałe w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych.
Wszystko to na powierzchni 3,045 ha. Składowiskiem zarządza Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, będący jedynym przedsiębiorstwem w Polsce zajmującym się tego typu odpadami.
Podczas wizyty będzie można zobaczyć, jak zarządza się odpadami promieniotwórczymi oraz przejść badanie dozymetryczne. Dowiemy się także, jak wygląda proces gromadzenia, przetwarzania, transportu i składowania odpadów promieniotwórczych.
Przedstawiono specjalne warunki
Już dziś wiadomo, że na teren składowiska wejdziemy wyłącznie 17 maja w grupach zorganizowanych między godziną 18:30 a 21:30. Do 14 maja należy zgłosić chęć udziału pod adresem mailowym: zwiedzanieKSOP@zuop.gov.pl i podać wszystkie wymagane dane – imię, nazwisko, serie i numer dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej. Wejść mogą osoby od 7 roku życia.
Noc Muzeów w Polsce pozwoli na skorzystanie z wielu innych atrakcji, w tym także tych ekstremalnych. Łącznie turystów i mieszkańców zaprosi ponad 300 miejsc z samej Warszawy. Odwiedzić można m.in. Muzeum Geologiczne PIG-PIB, Muzeum Więzienia Pawiak, oddział Muzeum Niepodległości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy Dom Pogrzebowy Służew. Co ważne wejściówki do zwiedzania są darmowe. W niektórych przypadkach obowiązują limity bądź zapisy.