Trzęsienie ziemi w Neapolu. Stanęły pociągi, ewakuacja uniwersytetu
Sky News informuje, że we wtorek 13 maja trzęsienie ziemi było odczuwalne przez mieszkańców Neapolu o godzinie 12:08. Tymczasowa magnituda wyniosła 4,4 stopni w skali Richtera. Wkrótce nastąpił słabszy wstrząs, o sile 3,5. Ludzie zgromadzili się na ulicach, ale jak dotąd nie zgłoszono żadnych szkód ani obrażeń. Według ekspertów jest to trwający rój sejsmiczny w okolicach wulkanu – Pól Flegrejskich, które rozciągają się pod Zatoką Neapolitańską oraz wyspami Capri i Ischia, aż do obrzeży Neapolu.
Użytkownicy aplikacji Earthquake Detector wysłali 330 zgłoszeń o wstrząsach, w promieniu 31 km.
Trzęsienie ziemi w Neapolu
„Ewakuowano pomieszczenia Uniwersytetu im Fryderyka II w Neapolu. System alarmowy został uruchomiony, a studenci wybiegli na zewnątrz. W międzyczasie trwa ewakuacja wyższych pięter budynku” – podała stacja.
Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się na morzu, w porcie Pozzuoli, tuż przy wybrzeżu, na głębokości 2,6 km. W rejonie miasta odnotowano uszkodzenia i osunięcia ziemi. Zgodnie z przepisami pociągi przyjeżdżające do Neapolu oraz na wybranych liniach (m.in. łączących Neapol z Fusaro i Pozzzuoli) zatrzymały się. Linia metra nr 1 i kolejki linowe również zostały tymczasowo zamknięte.
Pola Flegrejskie postrachem mieszkańców
Pola Flegrejskie to kaldera superwulkanu o średnicy 13 kilometrów, Pod nią znajduje się gigantyczne jezioro płynnej magmy. Mniej znany od Wezuwiusza wulkan jest tykającą bombą pod stałą obserwacją, a wstrząsy wracają tutaj regularnie. Ostatnio trzęsienie ziemi o podobnej sile miało miejsce 13 marca i spowodowało wiele uszkodzeń. W miejscowości Pozzuoli (gdzie znajduje się centrum kaldery) strażacy uratowali kobietę z jej domu, w którym zawalił się strych.
Ostatnia erupcja wulkanu Pola Flegrejskie miała miejsce w 1538 r.