To najwyżej położone schroniska w Tatrach. Tylko jedno jest otwarte cały rok
Te chaty położone w otoczeniu skalistych grani wzbudzają respekt każdego turysty. Schronisko Téryego i Schronisko pod Rysami to dwa najwyżej położone tego typu obiekty w Tatrach. Podczas gdy jedno z nich pozostaje otwarte cały rok, drugie otworzy się wkrótce i będzie przyjmować turystów tylko do końca października. Prawdziwym wyzwaniem jest jego zaopatrzenie, bo nie prowadzi tu żadna droga ani wyciąg. Za pomoc w noszeniu drobnych ładunków turyści mogą otrzymać herbatę z sokiem malinowym.
Schroniska w Tatrach dla odważnych
Najwyższe schronisko w Tatrach, Chata pod Rysmi, znajduje się po stronie słowackiej w górnej części Doliny Żabiej Mięguszowieckiej na wysokości 2241 metrów n.p.m. Położenie w takim miejscu jest nie lada wyzwaniem organizacyjnym, szczególnie w przypadku utrzymania bufetu i noclegowni. Tutejsza sala jadalniana jest zaopatrywana przez nosiczów, którzy zawodowo zajmują się transportowaniem pożywienia do chaty. Pomóc mogą także turyści, którzy za wniesienie ładunku o wadze od 5 do 10 kg otrzymują darmową herbatę z sokiem malinowym. Chata pod Rysmi słynie też z wyjątkowej... toalety, która zawieszona jest tuż nas przepaścią.
To miejsce jest otwarte cały rok
Na skorzystanie z Chaty pod Rysmi trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Oficjalnie sezon w najwyższym schronisku ruszy 1 czerwca i potrwa do 31 października 2025 roku. Wędrowcy już teraz mogą jednak skorzystać z innego obiektu położonego w Słowacji na granicy Doliny Małej Zimnej Wody i Doliny Pięciu Stawów Spiskich. To Schronisko Téryego, znajdujące się na wysokości 2015 m n.p.m., uważane za najpiękniejsze w całych Tatrach. Dysponuje ono 24 miejscami noclegowymi, podczas gdy Chara pod Rysmi aktualnie posiada 30 wolnych łóżek. Tutaj turyści również mogą zjeść ciepły posiłek przed wyruszeniem w dalszą część trasy.