Podróże w pandemii. Dziennikarka sprawdziła, co tak naprawdę się zmieniło
Dodano:
Od wielu lat obserwuję rynek turystyczny, jako praktyk i teoretyk, i wiem, że to bardzo znaczący, ale i najbardziej kapryśny segment gospodarki. Rządzi się trendami, które z uwagą obserwują organizatorzy turystyki, by móc odpowiednio reagować. Okres pandemii rozregulował wiele bardziej stabilnych niż turystyka dziedzin życia, nie mógł więc nie wpłynąć na reguły rządzące przemysłem czasu wolnego.
Elżbieta Tomczyk-Miczka – dziennikarka, podróżniczka, miłośniczka polskiej kuchni regionalnej i autorka książek jej poświęconych
Analizując stan turystyki krajowej, obserwuję zmiany, jakie wywołała sytuacja pocovidowa. Ostatnio wzięłam pod lupę mekkę polskiej turystyki: Warmię i Mazury. Co się zmieniło w ciągu ostatnich dwóch lat? Jak wypadła konfrontacja przedstawicieli branży z nowymi wymaganiami? Sprawdziłam w Olsztynie, stolicy regionu.
- Po pierwsze: całoroczność. Turysta pod presją groźby kolejnej fali pandemii nie chce czekać na „urlop w przyszłym sezonie”. „Ukiel – całoroczne wakacje”, czytamy na przystani nad jeziorem o tej nazwie. Hasło daje do myślenia, zwłaszcza że zwykle jesienią nie przyciągało już tylu turystów, co latem. Jezioro Ukiel, zwane też Krzywym, leży w całości w Olsztynie, można do niego dotrzeć spacerem z centrum miasta i zdecydowanie ogniskuje ruch turystyczny. Nawet „po sezonie”.
- Po drugie: dostępność. Kolej konkuruje dziś z połączeniami lotniczymi, które czasem zaskakują rekordowo niskimi cenami. Lotnisko olsztyńskie, realizujące krajowe loty z Krakowa i Wrocławia, nosi dobrą marketingowo nazwę „Mazury”, ale ta część regionu to w rzeczywistości Warmia i to „warmińskość” jest wartością oferty turystycznej w sensie historii, tradycji czy kulinariów. Z lotniska oddalonego o 60 km od miasta dojeżdża w 40 minut szynobus skorelowany z rozkładem lotów. Stacja kolejowa Olsztyn Zachodni zlokalizowana jest tuż nad jeziorem.
Źródło:
Wprost
© ℗
Materiał chroniony prawem autorskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.