Złe warunki w Tatrach. TPN ostrzega przed lawinami
W ostatnich dniach w sieci pojawia się coraz więcej zdjęć pokazujących Tatry i okolice pokryte grubą warstwą białego puchu. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna osiąga miejscami nawet 40 cm, a to nie koniec opadów.
W związku z pierwszym atakiem zimy Tatrzański Park Narodowy wydał ostrzeżenia przed lawinami, a do tego apeluje do turystów o rozwagę. Wędrówka w takich warunkach może skończyć się tragicznie.
Złe warunki w Tatrach
Na stronie TPN-u opublikowany został ważny komunikat dla turystów. Wszystkie osoby, które w najbliższym czasie zamierzają wybrać się w góry, powinny się z nim zapoznać.
„Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Już od wysokości około 1200 m n.p.m. zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty – miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod ścianami. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim” – napisano w pierwszej części ostrzeżenia.
Niestety na szlakach jest też ślisko. Potęgować to mogą dodatkowe opady zapowiadane na kolejne dni.
„Miejscami występują pod śniegiem oblodzenia i jest ślisko. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Na niżej położonych szlakach jest bardzo mokro i błotniście” – dodają przedstawiciele parku narodowego.
Sezon narciarski w Tatrach jeszcze się nie rozpoczął, ale turyści tłumnie przybywają na wędrówki. Pamiętajcie, aby na przełomie jesieni i zimy dobrze je planować – dni są krótkie, słońca brakuje, a do tego temperatura spada.
Zagrożenie lawinowe w górach
TPN wydał ostrzeżenie przed lawinami. Obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Jest on niski, ale oznacza, że śnieg może się obsunąć. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny jest możliwe głównie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.