Strach przed lataniem ogranicza cię w podróżach? Oto najlepsze rady, które rozwiążą problem
Z roku na rok podróżujemy coraz chętniej i wykorzystujemy do tego przeróżne formy transportu. Jeździmy własnymi samochodami, kamperami, autobusami, pociągami, a czasem nawet promami. Zwykle, gdy myślimy o bardziej egzotycznych krajach, pod uwagę bierzemy głównie lot samolotem. Nic dziwnego – ten pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a ceny biletów na taki środek komunikacji bywają zaskakująco niskie.
Osoby, które nie mają żadnych negatywnych skojarzeń z lotami, zwykle traktują taką podróż jako normę i nie podchodzą do niej zbyt nadzwyczajnie. Niestety niektórzy na samą myśl o wejściu na pokład maszyny powietrznej dostają palpitacji serca. Wśród tych osób nierzadko znajdują się zapaleni podróżnicy. Dla nich taki rodzaj lęku jest źródłem wielu bolesnych ograniczeń. Z myślą o nich stworzyliśmy zbiór wskazówek, które pomogą rozwiązać problem.
Lęk przed lataniem można opanować. Bierze się z różnych powodów
Na temat lęku przed lataniem wiele razy wypowiadali się już piloci i znani eksperci. Postanowiliśmy zebrać najciekawsze rady wielu z nich i umieścić je w jednym miejscu. Zanim zaczniemy myśleć nad sposobami uporania się z lękiem, warto zastanowić się nad tym, co go właściwie wywołuje. Być może chodzi o traumę związaną z jakąś poprzednią podróżą pełną turbulencji? A może o inne i mniej zrozumiałe kwestie? Gdy dotrzemy do źródła problemu, będzie nam łatwiej działać.
U wielu osób lęk wywoływać może zwyczajny brak oswojenia z lataniem. Niektórzy mają to szczęście i podróżują samolotem z rodzicami już od dziecka. Dorastając przy tym środku komunikacji, możemy uważać go za równie zwyczajny i bezpieczny jak samochód czy pociąg. Jeśli korzystamy z niego bardzo rzadko lub po raz pierwszy próbujemy jako dojrzali ludzie, możemy czuć większy niepokój.
Sposoby na strach przed lataniem. Wskazówki dla podróżników
Jeśli znamy osobę, która boi się latania lub sami cierpimy na awiofobię, musimy pamiętać, że w opanowaniu lęku nie pomoże samo racjonalizowanie np. sprawdzanie statystyk dotyczących znikomej ilości wypadków. Trzeba podejść do sprawy inaczej. By całkowicie pozbyć się lęku przed lataniem, konieczna będzie prawdopodobnie konsultacja ze specjalistą np. psychologiem. Do dopiero dzięki rozmowom z nim w stu procentach pozbędziemy się problemu i zdołamy go zrozumieć.
Na poradzenie sobie z lękiem lub ograniczenie go zadziała jeszcze wiele innych metod. Pomocne jest m.in. przyjście na lotnisko z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. To pozwala na spokojne przejście przez odprawę i niweluje dużo zbędnego stresu. Lęk zmniejsza również siedzenie na środku maszyny i blisko skrzydła. Gdy możemy widzieć je z okna, to pozwala mieć poczucie większej kontroli i zmniejsza nerwowość. Wspomniane skrzydło zasłania widok przestrzeni wokół lecącego samolotu, a samo miejsce w środku zmniejsza odczuwalność ewentualnych turbulencji.
Jak zdradzali autorzy portalu kiwi.com, bazując na ankiecie zleconej jednej z firm badawczych, dla wielu osób pomocny może być mała dawka alkoholu. Takie „znieczulenie” przed wejściem na pokład pozwala na rozluźnienie. Nie polecamy jednak nadużywania tego sposobu. Nieco lepszym rozwiązaniem mogą być też leki uspokajające i specjalne techniki oddychania.
Kolejną ważną metodą jest odwracanie uwagi od lotu np. oglądanie filmu, czytanie książki czy zwykła rozmowa. Choć na początku to może wydawać trudne, ostatecznie doskonale pozwala okiełznać strach. Ponadto warto zaopatrzyć się w zestaw poduszki pod kark, opaski na oczy i zatyczek do uszu – pozwolą odciąć się od otoczenia i wygodnie ułożyć w fotelu. Na koniec nie zapominajmy o jednej z najważniejszych zasad, jaką jest częstsze latanie. Wbrew pozorom im częściej stawimy czoło swojemu lękowi, tym bardziej będziemy z nim oswojeni. Z biegiem czasu i wraz z nowymi doświadczeniami, powinniśmy czuć się w samolocie coraz pewniej.