Niebezpieczny kraj popularny wśród turystów. Wzrost zainteresowania mimo ostrzeżeń
Poszukujący wrażeń podróżnicy rzadko decydują się na klasyczne wakacje w hotelu z basenem. Choć wiele miejsc na świecie oferuje możliwość uprawiania turystyki przygodowej, zainteresowanie przykuwają te najbardziej niedostępne i niebezpieczne. W ubiegłym miesiącu informowaliśmy o wzroście popularności wyjazdów do Salwadoru. Teraz okazuje się, że turyści coraz chętniej za cel podróży wybierają Afganistan.
Turystyka w Afganistanie w 2024 roku
Właścicielka firmy Against The Compass, zajmującej się podróżami przygodowymi szytymi na miarę, w rozmowie ze SkyNews podzieliła się ciekawymi obserwacjami dotyczącymi rezerwacji wycieczek do Afganistanu. Kraj, który od 15 sierpnia 2021 jest kontrolowany przez Talibów, przez ostatnie miesiące pogrążony był w chaosie. Mieszkańcy, przerażeni wizją wycofania wojsk amerykańskich z kraju, masowo opuszczali ojczyznę. Ci, którym się nie udało, musieli podporządkować się reżimowi Talibów. Mimo tego liczba rezerwacji wyjazdów wśród turystów zagranicznych rośnie. W 2023 w biurze Joan Torres dokonano trzech zakupów wycieczek w tym kierunku. Już w pierwszych miesiącach 2024 ta suma uległa podwojeniu. To niejedyne biuro turystyczne, które zauważa taki trend. Firma Untamed Borders, która wznowiła wyprawy do Afganistanu we wrześniu 2022 roku, także potwierdza zauważalnie większe zainteresowanie. Turystyka wraca do kraju ze stolicą w Kabulu pomimo licznych ostrzeżeń. „Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Afganistanu. Obywatele polscy przebywający w Afganistanie powinni go niezwłocznie opuścić” – czytamy na stronie polskiego MSZ.
Atrakcje turystyczne Afganistanu
Choć reżim Talibów negatywnie wpłynął na życie wielu obywateli, poziom bezpieczeństwa turystów w Afganistanie zdecydowanie się poprawił. „Kiedyś Syria i Irak były naszymi najpopularniejszymi wycieczkami, ale biorąc pod uwagę sytuację na Bliskim Wschodzie, to Afganistan może wkrótce stać się naszym najbardziej wyprzedanym kierunkiem” – twierdzi Joan Torres z Against The Compass. Kraj mogą odwiedzać również zachodnie turystki, chociaż mieszkanki Afganistanu są wypraszane przez władze z parków narodowych i innych miejsc uznanych za „nieodpowiednie dla kobiet”. Organizacja wyjazdu nawet ze specjalistycznym biurem podróży nie należy jednak do najłatwiejszych – obywatele wielu krajów mogą mieć problem z uzyskaniem wizy czy ubezpieczenia. Na miejscu czekają jednak wyjątkowe atrakcje – m.in. meczet Mazar-I-Sharif, Park Narodowy Band-e Amir i ruiny miasta Dżam.