Tak wyglądała babcia Tutanchamona. Powstała rekonstrukcja jej twarzy
Nowoczesne metody badawcze i programy graficzne pozwalają odtworzyć wygląd naszych przodków i znanych historycznych postaci. Kilka lat temu wynikiem takiego modelowania pochwaliło się YouTubowe konto Photoshop Surgeon, które tchnęło życie w szczątki Teje – Wielkiej Małżonki Królewskiej, małżonki faraona Amenhotepa III i babki dwóch faraonów starożytnego Egiptu– Smenchkare i Tutanchamona. Dotychczas jej wizerunek można było sobie wyobrażać na podstawie statuetek czy reliefów.
Kobieta zmarła ok. roku 1338 p.n.e. W chwili śmierci miała około 45-60 lat.
Tak wyglądała Teje, babka Tutanchamona
W 2010 roku ciało królowej zostało zidentyfikowane na podstawie badania DNA. YouTubowe konto odtworzyło możliwy wygląd królowej, odsłaniając kobiecą twarz o regularnych rysach, z dużymi oczami i wąskim nosem – można powiedzieć, że jej uroda jest współczesna.
Badanie dobrze zachowanej mumii wykazało, że królowa mogła mieć brodawkę na czole. Ta nie została dodana do tej wizualizacji.
„To było spore zaskoczenie, znaleźć płaską brodawkę między oczami egipskiej królowej” – mówił przy okazji tego odkrycia szef Instituto de Estudios Científicos en Momias, Mario González. Salima Ikram, egiptolog z amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze przypuszczała, że mógł być to po prostu pieprzyk, który uległ spłaszczeniu w trakcie mumifikacji.
Wpływowa królowa Egiptu
Co wiadomo o życie Teje? Była wpływową postacią w historii starożytnego Egiptu. Mąż opisywał ją jako „panią łaski, słodką w swej miłości, która napełnia pałac swoim pięknem, regentką Północy i Południa, wielka żona króla, który ją kocha”.
Mąż, Amenhotep III wzniósł dla swojej królowej liczne świątynie, zbudował dla niej pałac, świątynię z białego piaskowca w Nubii, krainie jej przodków, a nawet monumentalne sztuczne jezioro Tiye. Królowa mogła pływać po nim w swojej barce.
Mumie noszą też inne ślady człowieczeństwa, np. chorób. Polscy archeolodzy znaleźli oznaki nowotworu w mumii Egipcjanki żyjącej ponad 2 tys. lat temu.