Powodzie nie odstraszyły turystów. W 2025 r. poznają region blisko Polski
Jesioniki to malownicze pasmo górskie położone w Czechach i częściowo w Polsce. Jego okolice słyną z czystego powietrza, przepięknych szlaków górskich i znakomitych obiektów wellness. Jesienią region mocno ucierpiał z powodu powodzi, a lokalne władze wpadły na pomysły, by wesprzeć tutejszą gospodarkę. Dlatego wprowadziły specjalne vouchery na noclegi ze zniżką, o które mogli zawnioskować też polscy turyści.
Vouchery do Czech. Ogromny sukces bonów
W wybranych obiektach goście mogli zapłacić o 300 koron (około 50 zł) mniej za osobę za każdy dzień pobytu, a warunkiembyła rezerwacja wypoczynku w terminie do 31 maja 2025 roku, trwającego od 2 do 7 nocy. Udało się. W ciągu kilku dni turyści zarezerwowali w Jesioniku i regionie ponad 65 tysięcy noclegów.
Samorząd Jesionika szacuje, że od stycznia do maja region odwiedzi nawet 16 tysięcy osób, dużo więcej niż zwykle w tym okresie. Bon pomógł się też wpisać w trend „slow tourism”, a nie jednodniowych odwiedzin. Goście zarezerwowali średnio cztery doby – więcej niż bez wsparcia bonu turystycznego.
Wsparcie dla przedsiębiorców po powodzi
Takie wsparcie branży turystycznej oczywiście kosztowało. Portal parkmag.pl donosi, że czeskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz samorządy ołomunieckie i morawsko-śląskie przeznaczyły na program bonów 20 milionów koron, czyli około 3,5 miliona złotych. Efekt systemu zachęt będzie drobiazgowo przeanalizowany, po tym jak turyści wypełnią ankiety.
„Z pewnością pomoże to właścicielom domków, hoteli i pensjonatów stanąć na nogi po powodzi (…) Turystyka w naszym regionie stanęła w miejscu mniej więcej od połowy września do połowy grudnia. Wierzę, że sukces udowodni, że ten rodzaj wsparcia rząd może uruchamiać nie tylko w obliczu żywiołu, ale także na co dzień – może to być standardowe narzędzie wspierania turystyki w Czechach” – powiedział dyrektor Stowarzyszenia Turystycznego Jeseniky Tomás Rak. Nie wiemy, ilu Polaków skorzystało z voucherów, o których pisaliśmy.
Nad podobnym programem pracuje teraz Podlasie, które chce dopłacać turystom z innych regionów Polski za pobyt. Na szczegóły trzeba będzie jeszcze zaczekać.