Tak podróżują polscy seniorzy. Te kierunki wybierają coraz częściej
Seniorzy stają się coraz bardziej istotną grupą na rynku turystycznym. Co ciekawe, ich aktywność podróżnicza jest na najwyższym poziomie w historii.
Dokąd podróżuje polski senior?
Jak wynika z badania „Aktywność turystyczna osób starszych” głównym celem wyjazdów zagranicznych wśród seniorów jest przede wszystkim wypoczynek i rekreacja (60 proc.), zwiedzanie zabytków (55 proc.) oraz poznanie historii, kultury i miejscowych zwyczajów (34 proc.).
Ważnym aspektem jest dostępność polskojęzycznego przewodnika, co daje seniorom poczucie komfortu i bezpieczeństwa, umożliwiając pełniejsze zrozumienie odwiedzanych miejsc i ich historii. Dostosowanie oferty do językowych potrzeb turystów pozwala na pełniejsze czerpanie radości z podróży, bez stresu związanego z barierą językową.
„Europa, zwłaszcza basen Morza Śródziemnego nadal jest popularnym kierunkiem podróży wśród seniorów, jednak w ostatnich latach widzimy coraz większe zainteresowanie bardziej egzotycznymi kierunkami. Egipt, Turcja, a przede wszystkim Maroko to topowe kierunki, których popularność rośnie z roku na rok. Współczesny turysta 60+ to bardzo świadomy i obeznany klient. Do salonu sprzedaży przychodzi już przygotowany: wiele miejsc już odwiedził, zdobył doświadczenie i wie, czego oczekuje od swoich wakacji. Dlatego też, bardzo często wizyta w salonie sprzedaży jest szybka i sprawna” – mówi Patrycja Karpik, Brand Manager Rainbow.
PR manager Rainbow, Katarzyna Pasikowska mówi „Wprost”, że w ciągu zaledwie roku zainteresowanie Chinami wśród seniorów wzrosło pięciokrotnie, a Kolumbią niemal dziesięciokrotnie. Wśród klientów biura najpopularniejszy jest nadal wypoczynek, ale coraz większym powodzeniem cieszą się wycieczki objazdowe.
Zamki nad Loarą i wyjazdy express
Seniorzy interesują się też tzw. turystyką tematyczną – np. kursami gotowania, zwiedzaniem konkretnego typu atrakcji, np. zamków nad Loarą czy wyjazdami typu express – zwiedzaniem wielu miejsc w krótkim czasie. Popularne są również wyjazdy skoncentrowane na zwiedzaniu miast o określonym charakterze, takich jak miasta sztuki, historyczne strefy UNESCO czy regiony winne.