Dwa pociągi zderzyły się w Wielkopolsce. Trwa akcja służb

Dwa pociągi zderzyły się w Wielkopolsce. Trwa akcja służb

Dodano: 
Pociąg PKP Intercity
Pociąg PKP Intercity Źródło: Shutterstock / Fotoreporter112
Dwa pociągi pasażerskie zderzyły się w Białośliwiu w Wielkopolsce. Według wstępnych ustaleń przyczyną mógł być błąd maszynisty.

Do groźnego zdarzenia kolejowego doszło w czwartek 25 czerwca w miejscowości Białośliwie w powiecie pilskim w Wielkopolsce. W pobliżu stacji kolejowej zderzyły się dwa pociągi pasażerskie: skład Polregio kursujący na trasie Piła–Bydgoszcz oraz pociąg PKP Intercity relacji Białogard–Warszawa.

PKP Intercity i Polregio zderzyły się pod Piłą. Nowe informacje

Informacja o zdarzeniu wpłynęła do służb po godz. 18. Na miejsce skierowano liczne zastępy straży pożarnej, zespoły ratownictwa medycznego oraz policję. Akcja ratunkowa trwała jeszcze kilka godzin po wypadku.

— Wszyscy pasażerowie w liczbie ok. 200 zostali zaopiekowani. Trzech pacjentów zostało przewiezionych do szpitala w Pile. Reszta została opatrzona na miejscu — zaznaczył wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski.

Szczegóły zdarzenia przedstawił rzecznik PKP Intercity Michał Wrzosek. – Około godz. 18:02 doszło do kolizji dwóch pociągów. Jeden to Polregio, a drugi PKP Intercity. W wyniku kolizji doszło do wykolejenia ostatniego wagonu pociągu PKP Intercity i wykolejenia części elektrycznego zespołu trakcyjnego pociągu Polregio – powiedział w rozmowie z TVN24.

Zderzenie pociągów w Wielkopolsce. Są wstępne przyczyny

Według wstępnych ustaleń do wypadku mogło dojść wskutek błędu ludzkiego. – Wiadomo, że błąd popełnił maszynista pociągu regionalnego, który pominął semafor wskazujący „Stój” i przy małej prędkości uderzył w bok pociągu Intercity. Są to na razie ustalenia wstępne. To jest informacja wstępna, ale bardzo prawdopodobna – podkreślił wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak.

W wyniku zderzenia częściowo wykoleiły się oba składy. – Wagon Intercity uległ przechyleniu, a pierwszy człon pociągu regionalnego został wykolejony – poinformował Piotr Malepszak.

Pasażerowie muszą się liczyć z utrudnieniami, ponieważ ruch pociągów na linii Piła–Bydgoszcz został wstrzymany. Jak dodał przedstawiciel przewoźnika, dla pasażerów uruchomiono komunikację zastępczą. – Obecnie są wyjaśniane przyczyny zdarzenia. W tej chwili przejazd tymi dwoma torami jest nieczynny – zaznaczył Michał Wrzosek.

Czytaj też:
Pociągiem przez 4 kraje. Z takiej trasy kolejowej skorzystamy po raz pierwszy
Czytaj też:
Bilety na wakacje zdrożeją. Zmiana w popularnej ofercie PKP Intercity

Źródło: Polsat News / Głos Wielkopolski