Mowa o wyjątkowej atrakcji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w Bolesławcu znajduje się wiadukt o długości 490 metrów, szerokości 8 metrów i wysokości 26 metrów. To jeden z największych tego typu nie tylko w naszym kraju, ale także w Europie. Znajduje się nad rzeką Bóbr w woj. dolnośląskim. Jadąc w tę okolicę, warto koncentrować się nie tylko na centrum Bolesławca i sklepie z ręcznie robioną ceramiką. Warto, choć na chwilę zerknąć na ciekawą konstrukcję.
Najdłuższy wiadukt kolejowy w Polsce
Wiadukt kolejowy w Bolesławcu jest majestatyczny i wygląda naprawdę okazale. Niezależnie od tego czy patrzymy na niego latem, czy zimą zawsze robi wrażenie zarówno na turystach z Polski, jak i z zagranicy. Jest kamienny i został wybudowany w 1846 roku, przez polskiego architekta Fryderyka Engelhardta Gansela. Jego obiekt w Bolesławcu pozwolił m.in. na uzyskanie połączenia kolejowego z Wrocławiem oraz Dreznem.
Inwestycja była wymagająca pod wieloma względami, choć mimo to nie zajęła dużo czasu – około 2 lata. „Na rusztowania poszedł pod topór spory las – zużyto 12 tysięcy pni. Przy budowie wiaduktu prace wykonywało ponad 600 osób, a kolejnych 3200 było z budową związanych pośrednio” – poinformowano na stronie PKP.
Wiadukt ma też za sobą smutną historię, bowiem w 1945 roku Niemcy wysadzili główne, zachodnie przęsło znajdujące się bezpośrednio nad rzeką. Część konstrukcji uległą zniszczeniu, a podróże tą trasą były utrudnione. Po dwóch latach udało się przywrócić jej dawny blask.
Wiadukt w Bolesławcu. Tak wygląda
Wiadukt w Bolesławcu można dziś zobaczyć na wielu zdjęciach w mediach społecznościowych. Te ochoczo komentowane są przez internautów, którzy nie szczędzą słów zachwytu. Miejsce opisują m.in. jako bajkowe i warte odwiedzenia.
„Robi wrażenie. Z przyjemnością obejrzałem”, „Byłem tam chyba tysiąc razy. Zawsze było pięknie” – czytamy w sekcji komentarzy pod filmem ukazującym wiadukt w serwisie YouTube.
Dziś górą wiaduktu prowadzi czynna linia kolejowa. Pociągi, które kursują przez Bolesławiec, przejeżdżają właśnie przez ten most, są to np. pociągi w relacji Wrocław Główny – Węgliniec/Lubań Śląski. Warto pamiętać, że innymi podobnymi miejscami również zasługującymi na uwagę są most kolejowy w Zgorzelcu czy most drogowo-kolejowy w Grudziądzu.
Czytaj też:
Podróżnicy kochają tę trasę kolejową. Jest jedną z najpiękniejszych na świecieCzytaj też:
To najdłuższa linia tramwajowa w Warszawie. Podróż zajmuje ponad godzinę