Niebawem zamek w Rytrze zostanie zamknięty z powodu prac rekonstrukcyjnych. Mowa o zabytku znajdującym się małej wsi położonej w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Choć atrakcja nie jest tak słynna jak krakowski Wawel też ma swoich fanów i przyciąga ich w różnych okresach w roku. Nadchodzącą wiosną trzeba będzie o niej zapomnieć.
Zamek w Rytrze będzie nieczynny
Wspomniany zamek uchodzi za turystyczną perłę Małopolski. Znajduje się na urokliwym wzgórzu nad Doliną Popradu i prezentuje bardzo okazale. W przypadku tak dużych obiektów co jakiś czas niezbędne okazują się prace remontowe. Te w Rytrze mają zacząć się w maju i potrwać długi czas, o czym informował Gazetę Krakowską Jan Kotarba, wójt gminy Rytro. Dzięki pracom rekonstrukcyjnym miejscowe atrakcje mają być jeszcze piękniejsze, ale zanim zaczniemy je podziwiać, trzeba będzie poczekać.
Wiadomo, że podpisano już umowę na pierwszy etap prac z firmą BUDMEX. Obejmie on zaprojektowanie i dobudowę baszty, jej zadaszenia oraz oświetlenia. Całość inwestycji wyniesie milion złotych. Przewidywany termin zakończenia prac to koniec 2025 roku.
„Beskid Sądecki to region pełen możliwości – zarówno dla miłośników górskich wędrówek, jak i dla osób poszukujących spokoju oraz bliskiego kontaktu z naturą. Odnotowujemy coraz większe zainteresowanie turystów noclegami w tej okolicy, co pokazuje, że rewitalizacja takich obiektów jak zamek w Rytrze może dodatkowo stymulować rozwój lokalnej turystyki” – komentował ekspert Karol Wiak z Nocowanie.pl.
Perła Małopolski będzie piękniejsza
Do tej pory zamek w Rytrze odwiedzany był przez rzesze turystów, którzy podziwiali widoki z tarasu. Na miejscu zastaniemy sporo zieleni i wzgórz. Co o nim wiadomo? Szacuje się, że został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, a niektórzy sugerowali nawet wcześniejsze epoki. Wiadomo, że około XVI wieku popadł w ruinę. Ostatecznie zachowały się ruiny wieży i resztki muru.
Legendy głoszą, że pod zamkiem jest ukryty cenny skarb, którego strzeże pies o postaci koguta. Innym strażnikiem tej największej atrakcji ma być straszna zjawa.
Każdy, kto chce zobaczyć zamek w Rytrze jeszcze przed remontem, powinien zrobić to w najbliższych tygodniach. Na miejsce łatwo dotrzeć m.in. z miasta Nowy Sącz. W okolicy znajduje się parking, z którego pod zamek prowadzą klimatyczne ścieżki. Obiekt otwarty jest przez 24 godziny, a wstęp na miejsce jest bezpłatny.
Będąc w okolicy, można skorzystać też z innych atrakcji m.in. szlaków turystycznych prowadzących na szczyty Beskidu Sądeckiego, Wzgórze Połom, gminny Park Ekologiczny czy stacja narciarska RyterSKI.
facebookCzytaj też:
Baśniowy zamek z fosą w Polsce. Jest idealny na romantyczny wyjazdCzytaj też:
Ten zamek zachwyca już na pierwszy rzut oka. Pojawił się w znanych polskich filmach