Policja odkryła piasek w 14 plastikowych butelek zabranych z plaży w Chia na południu Sardynii w bagażniku SUV-a należącego do pary francuskich turystów. Złodzieje piasku wpadli, gdy próbowali wsiąść na prom w Porto Torres odpływający w kierunku Tulonu we Francji. Mówili, że nie wiedzieli, że łamią prawo, a to miała być jedynie pamiątka z wakacji.
Biały piasek z Sardynii jest uznany przez za dobro publiczne i surowo zabrania się wywożenia go z wyspy. Turystom grozi od jednego roku do sześciu lat pozbawienia wolności za kradzież własności publicznej.
Od lat mieszkańcy włoskiej wyspy skarżą się na kradzież piasku i innych zasobów naturalnych przez odwiedzających plaże turystów. Dodatkowo wielu z nich, głównie Europejczycy, w tym sami Włosi, butelkują piasek, który następnie sprzedają na internetowych aukcjach.
– Piaszczyste plaże są jedną z głównych atrakcji Sardynii. Istnieją dwa zagrożenia dla plaż: jedno jest spowodowane erozją, która jest częściowo naturalna, a częściowo wywołana wzrostem poziomu morza z powodu zmian klimatu; druga to kradzież piasku przez turystów – powiedział BBC Pierluigi Cocco, zajmujący się środowiskiem naukowiec mieszkający na Sardynii.
Cocco twierdzi, że głównym problemem związanym z wywożeniem piasku jest skala tego zjawiska. – Tylko niewielka część turystów odwiedzających Sardynię kopie aż 40 kg piasku. Ale jeśli pomnoży się nawet połowę tej ilości razy 5% z miliona turystów rocznie, to w ciągu kilku lat mogłoby się przyczynić do znacznego zmniejszenia plaż – głównego powodu, który przyciąga turystów na Sardynię – powiedział.
Organizacje walczące z wywozem naturalnych skarbów, w tym piasku, kamieni, czy muszli zdjęcia odzyskanych przedmiotów zamieszczają w internecie. Poniżej możecie zobaczyć kilka przykładów takich znalezisk.
Piasek odebrany turystom na lotnisku na Sardynii w ciągu ostatnich tygodni
Odebrane turystom muszle
Duże muszle odebrane odwiedzającym Sardynię Hiszpanom
Kilogramy odebranych naturalnych skarbów
Przykład sprzedaży znalezisk na aukcjiCzytaj też:
Największe regaty żeglarskie w Polsce zakończone. Co stoi za ich sukcesem