Zachwyty nad Nowym Jorkiem nie są przesadzone – potwierdza to liczba 60 milionów turystów, którzy pojawiają się tu każdego roku. To najludniejsze i zarazem najgęściej zamieszkane miasto Stanów Zjednoczonych. Mimo że nie jest stolicą tego kraju, to skupia w sobie światową naukę, kulturę, rozrywkę i gospodarkę. Od dziesięcioleci przyciąga jak magnes wszystkich śniących swój „american dream”. Niektórzy twierdzą, że na odwiedzenie wszystkich miejsc w Nowym Jorku, które warto zobaczyć choć raz w życiu, tego życia może nie wystarczyć… Być może to opinia nieco na wyrost, ale punktów, do których warto dotrzeć jest naprawdę mnóstwo.
Statua Wolności
Przyjezdnych, którzy z różnych stron świata pojawiali się tu na statkach, niegdyś witała Statua Wolności. Dziś to jedna z największych atrakcji Nowego Jorku i jego ikona – i to nie tylko w wymiarze architektonicznym, ale przed wszystkim symbolicznym. Powstała w latach 80. XIX wieku we Francji (przy jej konstrukcji pracował sam Gustaw Eiffel), a następnie została przetransportowana do Ameryki i postawiona tutaj od podstaw.
Wall Street
Nowy Jork to jedna z najsłynniejszych światowych giełd a Wall Street nieodparcie kojarzy się z centrum światowego handlu i wielkich interesów. Na Wall Street znajdziesz nagromadzenie wysokich wieżowców i drogo odzianych ludzi wysiadających z bajecznie drogich samochodów.
Times Square
O ile słynna 5. Aleja to najsłynniejsza handlowa ulica świata, przy której mieszczą się najbardziej luksusowe sklepy najgłośniejszych projektantów, to zupełnie inna atmosfera panuje na Times Square. Jest bardziej demokratycznie i mniej snobistycznie. I wszędzie migają wielkie telebimy z reklamami. Najlepiej spędzić tu czas kupując kawę na wynos, znaleźć wolne miejsce i podziwiać przewijające się przez plac tłumy ludzi z całego świata, reprezentujący rozmaite kultury i mówiący rozmaitymi językami – w cieniu otaczających plac budynków – ikon nowojorskiej architektury.
Chrysler Building
Skoro mowa o ikonach – jedną z nich jest z pewnością Chrysler Building, wybudowany w stylu art deco. Jego cechą charakterystyczną jest szczyt, którego nie sposób pomylić z żadnym innym biurowcem. Został oddany do użytku w 1930 roku i w tym momencie stał się najwyższym budynkiem świata mierzącym niemal 320 metrów. Mianem tym długo się jednak nie cieszył. Moda na drapacze chmur spowodowała, że już w następnym roku „wyprzedził go” jeszcze bardziej ikoniczny…
Empire State Building
Ten stojący przy 5. Alei drapacz chmur o unikatowej bryle został otwarty w 1931 roku i dzięki niebagatelnej wysokości całkowitej przekraczającej 440 metrów przez blisko cztery dekady był najwyższy w mieście.
Rockeffeler Center
Jedną z najbogatszych nowojorskich rodzin byli słynni Rockeffelerowie, migranci z Niemiec. Wymownym śladem po ich obecności i ożywionej działalności gospodarczej jest Rockeffeler Center – zespół kilkunastu biurowców z lat 30. XX wieku utrzymanych w obowiązującym wówczas stylu art deco. Najsłynniejszym jest GE Building, który właściwie jest utożsamiany z całym kompleksem.
Central Park
To największy na świecie park miejski, który zajmuje powierzchnię 340 ha. Central Park jest zielonymi płucami Manhattanu i zapewnia mieszkańcom przestrzeń do relaksu, wypoczynku, ćwiczeń, spotkań, imprez masowych i wydarzeń kulturalnych.
Brooklyn Bridge
Czy zabytek techniki może być ciekawy? Czy most można zaliczyć do atrakcji Nowego Jorku? Jeśli chodzi o Most Brookliński, to jak najbardziej! Po pierwsze – jest to jedna z pierwszych na świecie przepraw wiszących, po drugie – jest niesamowicie popularnym kadrem filmowym, a po trzecie – stąd rozpościera się wspaniała panorama Manhattanu.
Katedra św. Patryka
Ostojami ciszy i spokoju w mieście, które nigdy nie zasypia, są kościoły. Naprzeciwko wspomnianego Rockefeller Center stoi katedra św. Patryka. Ta neogotycka budowla powstawała między 1858 a 1878 rokiem. W tym samym czasie zbudowano również świątynię Trinity Church, a jej neogotycka architektura niesamowicie kontrastuje z okolicznymi drapaczami chmur.
Siedziba ONZ
Wiele miejsc Nowego Jorku, które warto zobaczyć, ma międzynarodowe znaczenie. Tak też jest w przypadku gmachu Organizacji Narodów Zjednoczonych. To modernistyczny kompleks zabudowań stworzony na przełomie lat 40. i 50. XX wieku na podstawie projektu szerokiego grona architektów z Le Corbusierem na czele. Kwaterę można zwiedzać – tutaj poznasz historię organizacji.
Zarezerwuj loty do Nowego Jorku i poznaj wszystkie oblicza Wielkiego Jabłka. Optymalne połączenie znajdziesz dzięki wyszukiwarce tanich lotów.