Coraz więcej osób chce zabierać swoje psy na wakacyjne wyjazdy. My podpowiadamy, jak przygotować się do urlopu z psem, żeby rzeczywiście był on komfortowy i przyjemny zarówno dla ludzi, jak i zwierzaka.
Jak przygotować się do wakacji z psem?
Wakacje zaczynamy zwykle od planowania celu podróży i noclegów. Obecnie coraz więcej miejsc jest otwartych dla podróżujących ze zwierzętami, a wyszukiwarki noclegowe mają taką opcję do zaznaczenia. Tu jednak kluczowa rada: w tej kwestii nie polegaj jedynie na informacji z wyszukiwarki. Szczególnie jeśli ma to być nocleg w kameralnym ośrodku, pensjonacie czy domku. Najlepiej skontaktować się wcześniej z właścicielem i upewnić, czy twój pies jest rzeczywiście mile widziany i jakie zasady pobytu z psem obowiązują na miejscu. Hotele często takie regulaminy mają na swoich stronach internetowych. Sprawdź, czy za psa obowiązuje dodatkowa opłata, upewnij się, czy dane miejsce przyjmie każdego psa (niektóre hotele mają ograniczenia wagowe i tolerują tylko psy małe). Dopytaj, czy hotelowa restauracja jest przyjazna psom (nie zawsze tak jest). Jest jednocześnie wiele hoteli i innych miejsc noclegowych, które wręcz reklamują się jako przyjazne czworonogom. W takich miejscach pies często może liczyć na powitalny upominek, a nawet legowisko, miskę czy osobny ręcznik.
Planując cel podróży, zastanów się, jak chcesz spędzać czas na wakacjach. Sprawdź, czy atrakcje, na których ci zależy, można zwiedzać z psem. Wbrew pozorom takich psiolubnych miejsc jest coraz więcej: to także niektóre muzea, część parków narodowych czy miejscowości, które mają wyznaczone plaże dedykowane dla turystów z psami. Również coraz więcej restauracji zaprasza gości z psami, a w sezonie letnim w większości ogródków można siedzieć ze swoim pupilem.
Jeśli planujesz wyjazd z psem za granicę, koniecznie sprawdź, jakie wymogi związane z przewozem psa przez granicę w danym kraju musisz spełnić. Wszędzie wymagany jest paszport, który wyrobisz w wybranych gabinetach weterynaryjnych, ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz chip. Przepisy dotyczące przewozu zwierząt do poszczególnych krajów znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Czym jechać na wakacje z psem?
Jeśli jedziesz na wakacje samochodem, zadbaj o bezpieczny przewóz psa. Powinien być w specjalnym transporterze odpowiednio umocowanym, a jeśli siedzi luzem np. na tylnym siedzeniu, powinien być przypięty pasami (są specjalne szelki samochodowe lub wpinacze dla psów).
Psy mogą podróżować również transportem publicznym. W Polsce psy mogą podróżować pociągami. U większości przewoźników obowiązuje osobny bilet na przewóz psa – to stała kwota niezależna od długości trasy, cena biletu waha się od kilku do kilkunastu złotych (najwięcej w PKP Intercity – 15.20 zł za psa). Przed wybraniem takiej formy podróży, warto przeczytać regulamin przewozu zwierząt danego przewoźnika (zwykle wymagane są smycz, kaganiec i ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie). Jeśli planujesz podróż autobusem czy lokalnymi busami, upewnij się, czy możesz zabrać psa. Nie wszystkie firmy przewozowe dają taką możliwość.
Ważne: przygotuj psa do podróży! Jeśli coś jest dla psa nowe, może się tego wystraszyć: niezależnie czy jest to podróż autem, czy wizyta na zatłoczonym dworcu, czy wreszcie jazda pociągiem. Zabierz psa na krótką przejażdżkę i sprawdź, jak reaguje. Nad lękami można i warto pracować, aby podróż była dla wszystkich komfortowa. Jeśli widzisz jakikolwiek problem, warto poprosić o pomoc behawiorystę.
Co zabrać na wakacje z psem?
Najważniejsze są dokumenty, czyli książeczka zdrowia lub paszport z ważnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Jadąc na wakacje, koniecznie miej pod ręką listę numerów weterynarzy, którzy przyjmują w danej okolicy. Uwierz, że w razie nagłej potrzeby skorzystania z pomocy, nerwowe poszukiwania najbliższego weterynarza, są ostatnią rzeczą, na jaką będziesz miał ochotę. Przed urlopem zajmie ci to kilka chwil.
Pies powinien mieć na sobie solidną adresówkę z numerem do opiekunów, zadbaj też, aby chip został zarejestrowany w odpowiedniej bazie i przypisany do twojego numeru telefonu.
Jeśli kompletujesz apteczkę wyjazdową dla rodziny, pamiętaj też o tym, co warto zabrać dla psa. Zwartość psiej apteczki można skonsultować ze swoim weterynarzem, ale na pewno powinny się w niej znaleźć środki opatrunkowe, dezynfekujące, polecony przez weterynarza preparat na biegunkę oraz coś do usuwania kleszczy.
Oprócz tego zabierz dwa komplety smyczy i szelek (czy obroży), warto mieć kaganiec i spakować ulubione zabawki psa, kocyk czy legowisko.
Czym karmić psa na wakacjach?
Żywienie psa na wakacjach to wbrew pozorom bardzo ważna sprawa. Nagła zmiana karmy może wywołać rozstrój żołądka, a to ostatnia rzecz, jaka jest potrzebna na urlopie. To nie jest czas na zmiany i eksperymenty. Upewnij się, że karma, którą je twój pies jest dostępna w miejscu, do którego jedziesz, a jeśli nie, to zabierz zapas ze sobą. Jeśli to dłuższy wyjazd, rozwiązaniem jest również zamówienie karmy na adres, w którym będziecie podczas wakacji. Jeśli planujesz zmianę karmy, zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem.
Gdzie zostawić psa na wakacje?
Planując urlop, warto pamiętać o jeszcze jednej zasadzie: możesz zabrać psa na wakacje, ale nie musisz. Nie jest niczym złym pojechanie bez psa, złe jest tylko porzucenie zwierzęcia (co jest plagą w czasie wakacji). Niezależnie od tego, z jakich powodów pies nie może z tobą jechać, zadbaj o odpowiednią opiekę dla niego na ten czas: najprościej powierzyć psa pod opiekę komuś bliskiemu, a jeśli nie ma takiej możliwości, skorzystaj z opieki petsittera lub specjalnych hotelików dla zwierząt.