Polska w szponach deszczu. Woda odcięła dostęp do domków letniskowych
Trudna sytuacja występuje w wielu rejonach Polski. Zdjęciami tego, co dzieje się w Tatrach podzielono się na facebookowej stronie Tatromaniak. „Woda odcięła drogę do Doliny Lejowej i domków letniskowych w Witowie. Napiera z dużą siłą na drewniany mostek. Odcięci są zagraniczni turyści, którzy nie ryzykowali przejazdu w takich warunkach” – czytamy.
Turyści w Tatrach odcięci
Wspomniana sytuacja jest skutkiem długotrwałych i gwałtownych ulew, które wynikają z wpływu niżu genueńskiego. Ten dotarł nad Polskę, ale zauważalny jest też w innych krajach m.in. we Włoszech. Do tej pory miejscami spadło już ponad 100 mm wody, zwłaszcza na Podhalu i południu Mazowsza. W wielu miejscach, w tym właśnie w wiosce Witów niezbędna jest pomoc służb ratunkowych.
Jak czytamy w serwisie zakopane.naszemiasto.pl woda przykryła nawierzchnię, podmyła konstrukcję lokalnego mostku i napierała na nią, aż go zerwała. Do rzeki spływają gałęzie i konary.
Na zdjęciach z okolic Doliny Lejowej i Witowa widać specjalne wozy i strażaków. Ci z OSP Kościelisko i OSP Witów pracują nad zabezpieczeniem terenu. Zalana droga prowadzi do Doliny Lejowej w Tatrach Zachodnich, a także do okolicznych domków wynajmowanych turystom. Turyści będący w Witowie (Gmina Kościelisko) zostali odcięci od świata i nie mają możliwości bezpiecznego przejazdu. Ci, którzy utknęli przed mostkiem, zawrócili, informując, że będą czekać, aż poziom wody opadnie i przejazd stanie się możliwy.
To miejsca uwielbiane w wakacje
Okres wakacyjny trwa w najlepsze, więc wiele domków letniskowych w Tatrach obleganych jest od tygodni. Zarówno do Zakopanego jak i pobliskich wiosek zjeżdżają się turyści z Polski, oraz zagranicy. Ci już dawno pokochali te tereny, zwłaszcza Czesi czy Słowacy. Każdy, kto wybrał na urlop ten termin, musi mierzyć się z wieloma problemami. Chodzenie po szlakach jest aktualnie stanowczo odradzane.
Sama Dolina Lejowa, która została zalana, uznawana jest za doskonałe miejsce na łatwą wycieczkę. To też największa dolina reglowa w Tatrach Polskich i mieści się pomiędzy dwiema popularnymi tatrzańskimi dolinami: Kościeliską i Chochołowską. W Witowie przy zielonym szlaku znajduje się wejście do Doliny Lejowej. To przedłużenie Drogi pod Reglami, tuż za polaną Biały Potok.