Azja to kontynent, który coraz częściej jest wybierany przez podróżników z Polski. Przeszkodą może być czasami brak bezpośrednich połączeń. Świetna wiadomość jest taka, że do stolicy Uzbekistanu już wkrótce dostaniemy się bez przesiadek. Pierwszy rejs do Taszkentu odbędzie się 23 lutego 2024 r. Połączenia na tej trasie będą obsługiwane samolotami typu Boeing 737 MAX 8.
Miasto o wielu twarzach
Taszkient, od lat 90. XX wieku jest stolicą niepodległego Uzbekistanu. Położony nad rzeką Chirchiq, w otoczeniu pasma górskiego Tienszan, nazywany bywa miastem ogrodów i parków. Ale też miastem słońca, bo świeci ono tu przez 300 dni w roku. A piękna pogoda sprzyja zwiedzaniu.
W Taszkiencie można znaleźć wiele miejsc i budowli, które potrafią oczarować. Należą do nich przede wszystkim bogato zdobione meczety, a szczególnie Hazrat Imam z charakterystycznymi turkusowymi kopułami i pięknymi portalami. Najczęściej fotografowanym budynkiem w stolicy Uzbekistanu, a zarazem jego ikoną, jest Hotel Uzbekistan. Ten monumentalny relikt czasów sowieckich umiejscowiony jest w centrum miasta, tuż przy Placu Niepodległości, który jest symbolem wolności i jedności Uzbekistanu. Plac często staje się areną różnych wydarzeń i parad, organizowanych zwłaszcza w Święto Niepodległości, które obchodzone jest 1 września.
Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o mieście, koniecznie wstąpcie do Muzeum Historii Uzbekistanu. Natomiast atrakcją związaną ze sztuką i kulturą tego regionu, jest Muzeum Sztuk Pięknych Uzbekistanu. Muzeum koncentruje się na eksponowaniu różnorodnych dzieł sztuki, od obrazów, przez rzeźby aż po tkactwo i ceramikę, ukazując rozwój sztuki Uzbekistanu na przestrzeni wieków.
Popularny wśród podróżników i pielgrzymów jest także Sobór Zaśnięcia Matki Bożej – malownicze i duchowe miejsce kultu chrześcijańskiego w stolicy Uzbekistanu. Architektura emanuje spokojem i pięknem, a wnętrza są bogato zdobione ikonami i obrazami, tworząc niepowtarzalną atmosferę modlitwy i refleksji.
Jedną z głównych atrakcji Taszkientu jest niewątpliwie Bazar Chorsu. Ten kolorowy i tętniący życiem targ to nie tylko miejsce handlu, ale także okno na kulturę i życie codzienne Uzbekistanu. Bazar podzielony jest na różne sekcje, w których można znaleźć świeże owoce, warzywa, przyprawy, suszone owoce, rękodzieło, ubrania i wiele innych produktów. Bazar Chorsu to świetne miejsce, aby spróbować autentycznego uzbeckiego jedzenia i przysmaków, takich jak pilaw, samsa i słodkie orientalne desery. Przyjeżdżają tu zarówno życzliwi mieszkańcy, jak i turyści, tworząc niepowtarzalną atmosferę.
Pod gołym niebem
Położona pomiędzy pustyniami Kyzył-Kum i Karakum Chiwa to najstarsze i najlepiej zachowane miasto Jedwabnego Szlaku. Chiwa bywa określana, jako „muzeum pod gołym niebem” lub też „żywym skansenem”. Dlaczego? Wśród zabytkowych budowli jak meczety czy cmentarze, żyją i mieszkają zwyczajni ludzie. Ich domy doskonale współgrają z krajobrazem Chiwy, tworząc z obiektami zabytkowymi jednolitą kompozycję. Nic dziwnego, że jako pierwsze trafiło na Listę UNESCO w 1990 roku z racji na doskonale zachowane mury i układ architektoniczny.
Trzeba też zwrócić uwagę na Mauzoleum Mahmuda w Pakhlavan. To miejsce spoczynku słynnego poety i wojownika, od dawna uważane za „święte”. Pielgrzymują tu Turkmeni, Karakalpakowie i przedstawiciele innych narodów.
Najpiękniejsze miasto Uzbekistanu
Czas na Samarkandę, obiekt westchnień podróżników z całego świata. To miasto o długiej historii, które zachwyca architekturą i dziedzictwem kulturowym. Sercem Samarkandy jest Registan, plac centralny. Wraz z otaczającymi go medresami ze złoconymi kopułami i misternymi dekoracjami stanowi najpiękniejszą i najlepiej zachowaną atrakcję miasta.
Będąc w Samarkandzie warto odwiedzić oddalone od niej 85 km na południe miasto Shahrisabz, które również wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Miasto to jest centrum rozwoju architektonicznego Azji Środkowej i słynnym ośrodkiem rzemiosła. Tam urodził się największy bohater narodowy Uzbekistanu, Timur Chromy, znany również jako Tamerlan.
Po jeziorze został piasek
Jeszcze 60 lat temu Jezioro Aralskie, nazywane też ze względu na swoje rozmiary Morzem Aralskim, było czwartym pod względem powierzchni jeziorem na świecie. Dziś prawie zniknęło. Dawny port rybacki Mujnak to obecnie miasto na pustyni, a dawne brzegi jeziora to pustynne wydmy. Wizyta w Mujnak to podróż smutna, ale potrzebna. Pokazuje, jak lata rabunkowej gospodarki prowadzonej przez ZSRR doprowadziły do katastrofy ekologicznej i przypomina o potrzebie ochrony naszego środowiska.
Wyjęte niczym z opowieści Szecherezady
Na koniec zostawiliśmy miasto, które jest jednym wielkim zabytkiem. Buchara, zwane „Skarbem Islamu”, to historyczne średniowieczne miasto, położone na Jedwabnym Szlaku. Historyczne centrum w 1993 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Trzy piękne zespoły budynków robią szczególne wrażenie. Kolejna – Twierdza Ark – sięga antycznych czasów. To potężna forteca, dawna rezydencja królewska, obecnie udostępniona do zwiedzania.
Można by tak jeszcze długo wymieniać, bo Uzbekistan to cudowny, nieodkryty jeszcze końca kraj. Jeśli sami chcecie zobaczyć te wszystkie wspaniałe miejsca to nawet się nie zastanawiajcie, tylko rezerwujcie bilety na lot.com. W sezonie zimowym wyloty z Warszawy przewidziano na środy, piątki i niedzielę rejsem o godz. 23:00. Samolot PLL LOT wyląduje w Taszkencie około godz. 9:05 dnia następnego. Powrót z Uzbekistanu można zaplanować na poniedziałki, czwartki lub soboty lotem o godzinie 10:15. Na lotnisku w Warszawie podróżni wylądują o godz. 13:00.
W sezonie letnim samolot wyleci w Warszawy w środy, piątki niedzielę także o godz. 23:00, ale na miejscu, ze względu na różnicę stref czasowych, wyląduje już o 7:55 następnego dnia. Powrót z Taszkentu przewidziano na poniedziałki, czwartku lub soboty na godz. 9:25. Przylot na Okęcie zaplanowano na 13:00.
Podsumowując, Uzbekistan to fascynujący kraj, w którym historia, kultura i architektura spotykają się w jednym magicznym miejscu. Od starożytnych miast, takich jak Samarkanda, Bukhara i Khiva, po współczesną stolicę Taszkent – to podróż w czasie i przestrzeni, która pozostawia niezapomniane wspomnienia. Dlatego zachęcamy wszystkich miłośników podróży do zwiedzania tego urokliwego kraju. A co najważniejsze, teraz możesz to zrobić wygodnie dzięki Polskim Liniom Lotniczym oferującym bezpośrednie loty do Uzbekistanu już od lutego 2024 roku. To świetna okazja, aby zanurzyć się w tym fascynującym kierunku i odkryć jego piękno. Zaplanuj swoją podróż i zarezerwuj bilety już teraz na www.lot.com.