Basen, masaże i górskie widoki – na te i inne przyjemności możemy liczyć podczas pobytu w Wapiennem w województwie małopolskim. Niewielka wieś, którą zamieszkuje około 140 osób, zasłynęła jako najmniejsze uzdrowisko w Polsce. Na kuracjuszy czekają sesje w pijalni wód i spacery wzdłuż zielonej Promenady Napoleońskiej. Wszystko to za naprawdę niską cenę.
Najmniejsza miejscowość uzdrowiskowa w Polsce
Małopolska to drugi po Dolnym Śląsku region z największą liczbą uzdrowisk w Polsce. Obok Krynicy-Zdrój, Szczawnicy i Rabki-Zdrój możemy znaleźć tu także mniej oblegane miejsca. Należy do nich położona w otulinie Magurskiego Parku Narodowego wieś Wapienne, która od 1986 roku posiada status uzdrowiska. Choć to najmniejsza tego typu miejscowość w całej Polsce, kuracjusze nie powinni narzekać tu na brak atrakcji. Wapienne leży w samym sercu Beskidu Niskiego, czas wolny mogą więc spędzać na eksplorowaniu pobliskich wzniesień – Łysej Góry, Kamiennej Góry i Męcińskiej Góry i Ferdela (648 m n.p.m.), na którego szczycie znajduje się 25-metrowa drewniana wieża widokowa.
Tanie pobyty w Wapiennem
Skromnych rozmiarów Wapienne posiada naprawdę bogatą historię. Miejscowość zasłynęła ze swoich leczniczych wód już w XVII wieku, a sto lat później stacjonowali tu sami żołnierze napoleońscy. W 1848 roku tutejszy zakład zdrojowy posiadał już trzy wille i nawet pięćdziesiąt stanowisk kąpielowych. Niestety w późniejszym okresie atrakcja była wielokrotnie niszczona – najpierw dwa razy strawiły ją pożary, potem doszczętnie zrujnowały ją wojny światowe. Po raz kolejny odbudowano ją w latach 50. XX wieku, a w 1986 roku wieś oficjalnie odzyskała status uzdrowiska. 10 lat temu ukończono ostatnią rewitalizację obiektu, która obejmowała budowę nowego domu zdrojowego z pijalnią wód, fontanny, dwóch parków zdrojowych i ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Promenady Napoleońskiej. Na miejscu znajduje się także basen z bogatą ofertą rekreacyjno-sportową. Ceny pobytów są naprawdę atrakcyjne. W letniej ofercie tygodniowy wypoczynek z całodniowym wyżywieniem, poranną gimnastyką grupową, nieograniczonym basenem i piętnastoma zabiegami leczniczymi kosztuje zaledwie 1600 złotych od osoby. Turnusy poza sezonem wakacyjnym są jeszcze tańsze.
Czytaj też:
Trasy rowerowe, szlaki, zabytki. W tym regionie działa najwięcej uzdrowisk w PolsceCzytaj też:
Polskie uzdrowisko powróci po ponad 100 latach. Leczyli się tu Julian Tuwim i Ignacy Daszyński