Planujecie weekendową wycieczkę lub majówkowy wypad za miasto? Nie ważne, kiedy zaczniecie wypoczynek, to miejsce zdecydowanie powinniście zapisać na swojej liście punktów do odwiedzenia. Wieś Szumin jest malownicza i idealnie nadaje się na małe wakacje. Tam trudno się nudzić, a jednocześnie łatwo odsapnąć od miasta. Na miejscu nie brakuje też ważnego zabytku.
Wieś Szumin idealna na wypoczynek
Szumin położony w woj. mazowieckim w okolicy rzeki Bug ma niewielu mieszkańców, skromne domy, kościół i klimatyczne uliczki. Choć mowa o niepozornej wsi, tak naprawdę jest ona turystycznym miejscem, które przyciąga m.in. fanów historii, architektury czy sztuki. Wszystko dzięki temu, że znajdziemy tam dom architektów Zofii Garlińskiej-Hansen i Oskara Hansena. To piękny drewniany budynek zlokalizowany nad Bugiem, który od 2014 r. był pod opieką Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a dziś jest jednym z jego oddziałów.
Turyści mogą zwiedzać to miejsce, a także oglądać wnętrza chaty i otaczający ją zielony ogród, po którym bez problemu da się spacerować. Miejsce to pełni ważną funkcję i jest pewnego rodzaju przestrzennym manifestem Formy Otwartej – idei, która była osią w twórczej i dydaktycznej działalności Oskara Hansena.
Zgodnie z jego teorią architektura ma być otwarta na współtworzenie jej przez jej użytkowników. Stawiana w roli „chłonnego tła” eksponującego wydarzenia codziennego życia. „Nastawiona na partycypację, proces, zmianę hierarchii między artystą i widzem” – czytamy na stronie artmuseum.pl.
Szumin, to też coś więcej
Szumin jest nie tylko miejscem na zwiedzenie oddziału Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. To przede wszystkim spokojna wioska, w której możecie spacerować i cieszyć się ciszą. Będąc tam, można odwiedzić piaszczystą skarpę porośniętą sosnowym lasem, punkt widokowy Góra Czarownic, a także spędzić czas nad Bugiem i na małej plaży. Gdy zgłodniejecie, bez problemu zaopatrzycie się w coś do jedzenia w lokalnym sklepie z lodami czy frytkami.
Jak dojechać z Warszawy? Najlepiej samochodem. Do pokonania jest około 83 km, a droga zajmie niewiele ponad godzinę. W miarę blisko będą mieli też m.in. mieszkańcy Ostrołęki czy okolicznych mazowieckich miast i wiosek. Spragnieni większych przygód mogą zorganizować sobie nawet wycieczkę rowerową na miejsce – ta powinna zająć z Warszawy około 4 godzin.
Czytaj też:
Wieś dla fanów spacerów, medytacji i czystego powietrza. Tylko 33 km od WarszawyCzytaj też:
Mazowsze skrywa swoją Florencję. Oto, co znajduje się pod tą nazwą w Polsce