Tym razem mowa o miejscu oddalonym nieco od Mazowsza i znajdującym się na terenie woj. łódzkiego. To właśnie tam w jednej z części Tomaszowa Mazowieckiego znajdziecie coś w stylu gejzerów z wodą przybierającą niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Wody podziemne wypływają tam na powierzchnię ze szczelin skalnych, co oznacza, że to tzw. źródła krasowe.
Niebieskie źródła. To trzeba zobaczyć
Rezerwat Niebieskie Źródła jest miejscem, które warto zobaczyć w słoneczny weekend. Możecie zajrzeć do niego też w majówkę czy w czasie wakacji. Jedno jest pewne, nie należy o tym miejscu zapomnieć. Jeśli lubicie kolorowe jeziorka jak np. te znajdujące się na szycie Wielkiej Kopy w Rudawach Janowskich, ten skarb przyrody też na pewno przypadnie wam do gustu.
Unikalny kolor wody w łódzkim rezerwacie sprawia, że chcemy patrzeć na nią w nieskończoność. Przy niej można się relaksować i robić ciekawe zdjęcia. Oczywiście źródła te wyglądają tak nie bez powodu, wszystko wynika z rozproszenia światła słonecznego, a to, co widzimy, jest pewnego rodzaju zjawiskiem optycznym. Najpiękniejsze kolory ujrzymy w najbardziej słoneczne dni.
Co jeszcze tam zobaczymy? Nie unikniemy widoku wielu gatunków ptaków. Żyją tam m.in. takie jak remisz, zimorodek, kaczka cyraneczka, gągoł czy czernica. Ponadto będziemy musieli uważać na chronione rośliny typu grzebienie białe, turówki wonne, różanecznik żółty, cis pospolity, czy kosodrzewiny.
Będąc tam warto poznać także Podziemną Trasą Turystyczną Groty Nagórzyckie i Skansen Rzeki Pilicy, czyli prawdziwe skarby Tomaszowa Mazowieckiego i jego okolic.
Rezerwat Niebieskie Źródła. Tak do niego trafisz
Na miejsce najbliżej mają mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego, jednak względnie niedaleko będzie też dojechać z Łodzi czy Warszawy. Przykładowo z centrum stolicy Polski samochodem powinniśmy dotrzeć do rezerwatu w niespełna 2 godziny – w zależności od wybranej trasy – to około 120 km.
Gdzie dokładnie znajdziemy niebieskie źródła? Wszystko to w dolinie Pilicy, na prawym brzegu tej rzeki w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Do rezerwatu najlepiej wejść od strony ul. Modrzewskiego. Wejście jest tuż za mostem na rzece Pilica, naprzeciwko Skansenu Rzeki Pilicy. Znajdziemy tam też parking, więc zostawienie samochodu nie będzie stanowić problemu.
Czytaj też:
Kolorowe Jeziorka w Polsce kuszą turystów. Kąpiel w nich jest niebezpiecznaCzytaj też:
Klimatyczna osada między jeziorem a morzem. Leży tylko 20 minut od Kołobrzegu