Jordania to niewielki kraj o powierzchni 89 342 km², ale bardzo atrakcyjny pod względem zróżnicowania terenu i zabytków. Słynie ze starożytnych petroglifów, a także niezwykłych formacji skalnych na pustyni Wadi Rum. Czerwony kolor skał i piasku był tłem dla wielu planów filmowych – tutaj kręcono zarówno „Gwiezdne wojny”, jak i „Prometeusza”. Turyści mogą przenocować na pustyni i z zachwytem obserwować spektakle zachodu i wschodu słońca.
Jordania to jednak nie tylko atrakcje turystyczne. W kraju tym znajdują się miejsca opisane w Biblii (m.in. Góra Nebo), rzymsko-greckie ruiny czy słynne skalne miasto Petru, zaliczane do 7 cudów świata. Podróżujący mogą również zobaczyć jeden z najpiękniejszych kanionów Wadi al-Mujib, czy odwiedzić rezerwat Dana.
Czy podróż do Jordanii jest bezpieczna?
W związku z wybuchem wojny w Izraelu i konfliktem Izrael – Hamas, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat dla turystów. „Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności oraz unikanie wszelkich zgromadzeń i demonstracji politycznych, które planowane są w najbliższych dniach na terenie całego kraju” – brzmi informacja na stronie MSZ. Ministerstwo podkreśla, że obecnie sytuacja w Jordanii jest stabilna, ale zaleca zachowanie podstawowych środków ostrożności i śledzenie oficjalnych komunikatów.
Geografia Jordanii
Jordania to mały muzułmański kraj, który znajduje się w Azji Południowo-Zachodniej. Przyciąga tysiące turystów, głównie za sprawą przepięknych zabytków oraz niezwykłej budowy geologicznej. Graniczy z 5 państwami: Izraelem, Autonomią Palestyńską, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Linia brzegowa wynosi 26 km.
Klimat Jordanii
Jordania leży w trzech strefach klimatycznych. Na północy kraju panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, w części centralnej podzwrotnikowy kontynentalny, a na południu klimat zwrotnikowy suchy. Na północy kraju zimą występują przymrozki i duże amplitudy temperatur. Opady są niewielkie i występują głównie w okresie zimowym. Latem temperatury są bardzo wysokie, dlatego turystom doradza się podróże głównie wiosną i jesienią.
Kultura Jordańczyków
Jordania to bardzo zróżnicowany i niesłychanie fascynujący kraj muzułmański. Występują tam ogromne przepaści społeczne, a milionerzy żyją obok biedaków. Jordańczycy są życzliwi dla turystów, przyjmują ich z dużą otwartością, choć pragną, by przyjezdni szanowali ich poglądy i tradycję. Najbardziej konserwatywni są mieszkańcy centralnej części kraju, dlatego jeśli planujemy zwiedzać te okolice, powinniśmy zadbać o ubiór skromny i dostosowany do okoliczności.
Konstytucja Jordanii przewiduje równe prawa dla kobiet i mężczyzn. Pomimo tego kobiety raczej spełniają role pań domu, gospodyń i matek. Obowiązuje tam patriarchalny model rodziny z mężem i ojcem na czele. Ze względu na to, że Jordania jest krajem arabskim, kobiety zakrywają ciało i nie wychodzą na ulice z nieosłoniętymi twarzami czy włosami.
Co warto wiedzieć, zanim wyruszymy w podróż do Jordanii?
To gościnny, choć drogi kraj. Wycieczka może nas sporo kosztować, podobnie jak samo podróżowanie po Jordanii. W sezonie jesiennym tygodniowa wycieczka all inclusive kosztuje około 3 tysięcy złotych. Cena nie obejmuje jednak opieki przewodnika (około 200 dolarów od osoby), biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, napiwków czy wycieczek fakultatywnych.
Przyjezdnym, którzy decydują się na samodzielny przylot do Jordanii, zaleca się poruszanie głównie wynajętymi samochodami. Dobrym pomysłem jest także dołączenie na miejscu do grupy turystów z biura podróży.
Co zobaczyć w Ammanie, stolicy Jordanii?
Amman, stolica Jordanii, to miasto o bogatej historii i kulturze, w którym starożytność miesza się z nowoczesnością. Oto 10 głównych atrakcji, które warto zobaczyć w Ammanie:
- Cytadela Ammańska (Jabal al-Qal'a) – jest to jedno z ważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. Znajdują się tutaj ruiny rzymskie, bizantyjskie i muzułmańskie, w tym świątynia Herkulesa i pałac Umajjadów.
- Rzymski Teatr - zbudowany w II wieku n.e. i zachowany w świetnym stanie. Warto odwiedzić go rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć upału.
- Muzeum Archeologiczne w Ammanie – to nowoczesne muzeum prezentuje historię i kulturę Jordanii od czasów prehistorycznych do współczesności. Jednym z kluczowych eksponatów jest zbiór rękopisów z Qumran, znany także pod nazwą „zwoje znad Morza Martwego”.
- Darat al Funun – centrum sztuki i artystów z krajów arabskich. Oferuje wystawy, warsztaty oraz wydarzenia kulturalne.
- Bazar w centrum Ammanu – idealne miejsce do tego, by poczuć tempo życia prawdziwej Jordanii. Na bazarze kupimy pamiątki, przyprawy lub spróbujemy swoich sił w targowaniu się z kupcami.
- Rainbow Street – to jedna z najbardziej tętniących życiem ulic w Ammanie, pełna kawiarni, restauracji i sklepów.
- Meczet Króla Abdullaha I – wzniesiony w latach 80. XX wieku jako pomnik pierwszego króla Jordanii, jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Ammanie i oferuje wspaniałe widoki na miasto.
- Jordańska Galeria Narodowa Sztuk Pięknych – znajdują się w niej dzieła sztuki z krajów arabskich.
- Jabal Amman i Jabal al-Weibdeh – te historyczne dzielnice są pełne uroczych kawiarni, galerii sztuki i sklepów z pamiątkami.
Podczas zwiedzania Ammanu warto również skosztować lokalnej kuchni. Tylko tutaj hummus czy falafel smakują tak rewelacyjnie.
10 najważniejszych atrakcji w Jordanii
Jordania to kraj, który oferuje turystom wiele wspaniałych atrakcji. Jakich?
- Petra – często nazywana „siódmym cudem świata”. Petra to starożytne miasto wykute w czerwonej skale przez Nabatejczyków, kryje wiele innych fascynujących ruin i miejsc do eksploracji
- Wadi Rum – nazywana również „Doliną Księżycową”. Przepiękna pustynna kraina z majestatycznymi formacjami skalnymi. Idealna do wędrówek, wspinaczki i jazdy na wielbłądzie.
- Morze Martwe – znane ze swoich leczniczych właściwości i wysokiej zawartości soli, pozwala na pływanie na powierzchni wody. Wiele osób przyjeżdża tu, aby zrelaksować się i rozwiązać problemy lecznicze.
- Amman – stolica Jordanii, w której starożytność miesza się z nowoczesnością. Znajduje się tam m.in. ammańska cytadela, rzymski teatr oraz popularne kawiarnie i bazary.
- Jerasz – to starożytne miasto rzymskie jest jednym z najlepiej zachowanych na Bliskim Wschodzie. Można tu podziwiać ruiny teatru, świątyń, placów i bram.
- Zamki pustynne – rozsiane po wschodniej części kraju. Wśród zabytkowych budowli znajdują się również pałace, karawanseraje i twierdze.
- Zamek Ajlun – średniowieczny zamek arabski Kalat al–Rabat zbudowany w celu obrony przed krzyżowcami. Stoi na wysokim wzgórzu Dżabal Awf, 1250 m n.p.m.
- Kerak – potężna twierdza krzyżowców, położona na strategicznym wzgórzu. Uważana za jeden z największych zamków Lewantu.
- Miejsce Chrztu (Al-Maghtas) – uważane za miejsce, w którym Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa. Pielgrzymują tu chrześcijanie z całego świata.
- Akaba – miasto położone nad Morzem Czerwonym. Idealne miejsce, by odpocząć i zrelaksować się na plaży.
5 rzeczy, o które zadbać przed wycieczką do Jordanii
- Wiza: Przed wylotem sprawdź wymagania wizowe dla twojego kraju. Dla turystów z wielu krajów wiza jest dostępna na miejscu po przybyciu.
- Pogoda: Najlepszy czas na odwiedzenie Jordanii to wiosna (marzec – maj) i jesień (wrzesień – listopad), gdy temperatury nie są tak wysokie jak latem.
- Waluta: Jordania używa jordańskiego dinara (JOD). W dużych miastach można korzystać z bankomatów.
- Zdrowie: Zalecane jest picie tylko przegotowanej wody lub wody butelkowanej.
- Ubiór: W Jordanii należy zadbać o odpowiedni ubiór, choć warto podkreślić, że nie jest to kraj tak konserwatywny jak inne kraje Bliskiego Wschodu. Ubrania powinny być przewiewne, najlepiej z długim rękawem, by osłonić się od palących promieni słonecznych. W przypadku jasnowłosych kobiet skromny i długi ubiór ma również osłabić zainteresowanie płci przeciwnej. W miejscach kultu religijnego należy mieć osłonięte ramiona (można posiłkować się chustą).
Tydzień w Jordanii – gotowy plan wycieczki
Plan na 7-dniowy na wycieczkę do Jordanii:
Dzień 1: Amman
- Przyjazd do Ammanu
- Zwiedzanie stolicy: cytadela, muzeum w cytadeli, rzymski teatr, spacery po bazarku.
Dzień 2: Zamki Pustynne i Jerasz
- Wycieczka do zamków pustynnych: Qasr al-Kharana, Qasr Amra, Qasr al-Azraq.
- Zwiedzanie Jerasz – starożytnego miasta rzymskiego.
Dzień 3: Morze Martwe i Wadi Mujib
- Kąpiel w Morzu Martwym i relaks
- Jeśli jesteś aktywny, możesz wybrać się na trekking w Wadi Mujib.
Dzień 4: Madaba, Góra Nebo i Zamek Kerak
- Odwiedziny w Madabie. Tutaj warto zobaczyć słynną mozaikową mapę z Madaby, pochodzącą z okresu bizantyjskiego i przedstawiającą Bliski Wschód.
- Góra Nebo – miejsce, skąd Mojżesz miał ujrzeć Ziemię Obiecaną.
- W drodze do Petry: zamek w Kerak.
Dzień 5: Petra
Cały dzień spędzony na zwiedzaniu Petry: Al-Khazneh („Skarbnica”), Ad-Deir („Klasztor”) i innych fascynujących miejsc. Al-Khazneh to Skarbiec Faraona, najsłynniejsza budowla z Petry. Wykuty w skale z różowego piaskowca skarbiec ma ponad 40 metrów wysokości i 25 metrów szerokości. W ciągu dnia przybiera różne odcienie, w zależności od tego, pod jakim kątem padają promienie słoneczne.
Dzień 6: Wadi Rum
Wycieczka po pustyni Wadi Rum na wielbłądzie lub w samochodzie terenowym. Możliwość noclegu w namiocie pod gwiazdami.
Dzień 7: Akaba
Relaks nad Morzem Czerwonym w Akabie, nurkowanie lub snorkeling (nurkowanie z fajką) wśród raf koralowych.