Trzy tysiące czaszek i kości ludzkich ozdabia ściany i sklepienie kaplicy w Czermnej, jednej z dzielnic Kudowy-Zdroju. Prawie dziesięć razy więcej znajduje się pod podłogą świątyni. Tajemniczy zabytek położony kilometr od centrum dolnośląskiego uzdrowiska powstał w drugiej połowie XVIII wieku po odnalezieniu szczątek na obszarze Kościoła św. Bartłomieja. Popularne wśród turystów miejsce ma upamiętniać ofiary wojen na Ziemi Kłodzkiej i przestrzegać przed śmiercią wciąż żyjących.
Historia Kaplicy Czaszek w Kudowie-Zdroju
Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, w którym wielu Polaków nie tylko upamiętnia swoich bliskich, ale zatrzymuje się na moment, by w zaciszu zastanowić się nad ludzką egzystencją. Obszary, które w tym okresie są najbardziej oblegane to cmentarze i świątynie. Jest w Polsce miejsce, które połączyło je w jedną całość. Zabytkowa, XVIII-wieczna Kaplica w Czermnej to miejsce równie niesamowite, co przerażające i tragiczne. Wszystko zaczęło się w 1776 roku, kiedy proboszcz lokalnej parafii zauważył w skarpie koło dzwonnicy fragmenty ludzkich szczątek. Wspólnie z grabarzem wykopali wówczas kilogramy kości i czaszek pochodzących z wojen toczących się w przeszłości na Ziemi Kłodzkiej, i postanowili umieścić je w specjalnie zbudowanej w tym celu kaplicy. Później, przez kolejne dwadzieścia lat zbierali szkielety w rejonie Kudowy, Dusznik i Polanicy, które wkomponowywali w ścianach, suficie i podłodze ossuarium.
Zwiedzanie kaplicy w Czermnej
Bilet wstępu na teren zabytku kosztuje 12 złotych dla osoby dorosłej, 10 złotych dla seniora od 65. roku życia oraz 7 złotych dla dzieci i młodzieży od 6 do 18 lat (najmłodsi do ukończenia 6. roku życia wchodzą bezpłatnie). Kaplica w listopadzie otwarta jest od godziny 10.00 do godz.16.00 (ostatnie wejście o 15.45) z wyjątkiem poniedziałków. „Zwiedzających prosimy o pełne szacunku zachowanie i stosowny strój. W Kaplicy obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania” – czytamy na stronie parafii. Raz w roku, w nocy z 14 na 15 sierpnia, we wnętrzu odbywa się msza święta w intencji tych, którzy w niej spoczywają.
Czytaj też:
Na tym cmentarzu nie wolno stawiać zniczy. Ważny apel do turystówCzytaj też:
Polskie miasto otworzy „podziemną katedrę”. Przypomina słynny turecki pałac