Serwis informacyjny Philenews poinformował, powołując się na źródła w cypryjskim ministerstwie spraw zagranicznych, że od 1 grudnia Cypr zacznie pobierać opłaty od Rosjan, którzy będą ubiegać się o wizy turystyczne. W przypadku dorosłych obywateli Rosji opłata ma wynieść 80 euro. Z kolei w przypadku dzieci w wieku od 6 do 12 lat kwota ta ma wynieść połowę, czyli 40 euro – poinformował serwis SchengenVisaInfo.com. Do tej pory Rosjanie byli zwolnieni z opłat. Ubiegający się o wizę będą musieli też przedstawić dodatkowe dokumenty uzasadniające wniosek. Ponadto wydłuży się czas rozpatrywania wniosków wizowych, a wydawanie wizy wielokrotnego wjazdu będzie odbywało się według zaostrzonych zasad.
W 2019 roku, przed wybuchem pandemii Covid-19, Rosjanie stanowili jedną piąta turystów przybywających na Cypr.
Koniec z przywilejami wizowymi dla Rosjan
Wprowadzenie opłat przez władze Cypru za wizy turystyczne dla Rosjan wynika z całkowitego zawieszenia unijnej umowy o ułatwieniach wizowych, co nastąpiło w związku z agresją Rosji na Ukrainę. We wrześniu Rada Europejska ustaliła, że Rosjan będą obowiązywać ogólne przepisy kodeksu wizowego. Umowa o ułatwieniach wizowych między Unią Europejską a Rosją obowiązywała od 2007 roku.
Zablokowania wjazdu na terytorium Unii domagały się Polska i kraje bałtyckie. Na początku września cztery państwa porozumiały się w tej sprawie. „Kraje graniczące z Rosją są w coraz większym stopniu zaniepokojone znaczącym i rosnącym napływem obywateli rosyjskich przez nasze granice do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Uważamy, że zaczyna to być poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa publicznego i dla całej strefy Schengen” – napisali we wspólnym oświadczeniu 8 września premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
Ograniczenia przy wjeździe do Polski
19 września szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał rozporządzenie zaostrzające ograniczenie wjazdu obywateli Rosji do Polski. Do odwołania ograniczony został ruch graniczny w stosunku do obywateli Federacji Rosyjskiej na drogowych, kolejowych, rzecznych, lotniczych i morskich przejściach granicznych na kierunku wjazdowym do Polski. Rozporządzenie zawiera jednak kilka wyjątków. Dotyczą one m.in. dysydentów, przypadków humanitarnych, członków rodzin czy posiadaczy zezwoleń na pobyt.
Czytaj też:
Rosjanie hucznie uczcili 250. dzień agresji. Posłali rakiety za pół miliarda dolarówCzytaj też:
Szojgu wraca do tematu „brudnej bomby”. Oskarża nie tylko Ukrainę