Na wschodzie Rosji doszło do wybuchu wulkanu Szywiełucz. To najsilniejsza erupcja od 60 lat. Zagraża ona nie tylko mieszkańcom pobliskich terenów, którym nakazano pozostanie w domach, ale też lotom w Europie. Chmura popiołu wyemitowana przez kamczacki stożek rozciąga się na ponad 100 tys. kilometrów kwadratowych. Wydano ostrzeżenia dla samolotów.
Wybuch rosyjskiego wulkanu zagraża lotom w Europie
Ostrzeżenie lotnicze zostało uruchomione tuż po erupcji jednego z najbardziej aktywnych wulkanów w Rosji. Wszystko przez ogromną chmurę popiołu, która wystrzeliła z krateru Szywiełucza. Zespół reagowania na erupcje wulkaniczne na Kamczatce (KVERT) wydał tzw. code red, gdyż trwająca obecnie aktywność może wpłynąć na międzynarodowe loty i nisko przemieszczajace się samoloty.
Wulkan Szywiełucz, który znajduje się na wschodzie Kamczatki, uaktywnił się we wtorek 11 kwietnia tuż po północy. Jednak punkt kulminacyjny erupcji nastąpił 6 godzin później. Według obserwacji Geograficznego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk na Kamczatce chmura pyłu rozniosła się na obszarze o powierzchni nawet 108 tys. km kwadratowych.
facebookfacebook
Jak podaje autor bloga „Wulkany świata”, pobliskie wioski zostały pokryte zaspami szarego popiołu o wysokości prawie 10 centymetrów. Takiej sytuacji nie było tu od 60 lat. Strumienie lawy spływały po zboczu wulkanu, topiąc śnieg i wywołując zagrożenie powstania rzek błota.
„Wulkan przygotowywał się do tego przez co najmniej rok i proces ten trwa, chociaż teraz trochę się uspokoił” – powiedział Danila Chebrov, dyrektor kamczackiego oddziału Geophysical Survey.
W kwietniu 2021 r. ogromna chmura pyłu z islandzkiego wulkanu przeniosła się nad północną Europę, uziemiając 95 tysięcy lotów. Kraje, nad które dotarł wulkaniczny pył, zdecydowały wówczas o największym zamknięciu przestrzeni powietrznej od ataków na World Trade Center we wrześniu 2001 roku. Stopniowe wznowienie lotów w Europie zajęło tydzień.
Jeden z najbardziej aktywnych wulkanów Kamczatki
Szywiełucz to aktywny wulkan, który znajduje się na półwyspie Kamczatka w Rosji. Jest najdalej wysuniętym na północ obiektem tego typu i uważany jest za jeden z największych w regionie. Ma wysokość 3283 m n.p.m. i uformował się ok. 60-70 tys. lat temu. Stożek ten jest bardzo aktywny. Do jego najsilniejszych erupcji zalicza się tę z 1854 roku i z 1964 roku. W 1999 roku rozpoczął się z kolei okres wzmożonej aktywności wulkanu, a w 2023 roku nastąpił kolejny wybuch, który uchodzi za jeden z najsilniejszych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Przypominamy, że Kamczatka leży w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Półwysep cechuje się wysoką aktywnością wulkaniczną. Znajduje się tutaj ok. 30 czynnych stożków oraz setki kominów. Tworzą one 700-kilometrowy pas z północy na południe.
Czytaj też:
Ten kraj ma wiele zalet i tylko jedną wadę. Polka o życiu na IslandiiCzytaj też:
Wysyp wysp w Japonii. Kartografowie znaleźli aż 7000 nowych