Cypr jest częścią Unii Europejskiej, choć geograficznie wyspa leży we wschodniej części Morza Śródziemnego i należy do Azji. Od 1974 roku jest podzielona na Cypr Północny i Cypr Południowy. Południowa część wyspy to część grecka, mniejsza, północna, to turecka część Cypru. Jednak w świetle prawa międzynarodowego, mimo podziału, cała wyspa uważana jest za Republikę Cypru.
Cypr jest nazywany Wyspą Afrodyty lub Wyspą Miłości. To kraina przepięknych plaż, starożytnych zabytków i pysznej kuchni. Jednak ubiegły rok był dla cypryjskiej turystyki sporym wyzwaniem z powodu wojny w Ukrainie. Tradycyjnie od lat Rosjanie byli jedną z liczniejszych grup narodowych odwiedzających Cypr. Kiedy przestali przyjeżdżać, powstała pustka na rynku. Powstałą lukę udało się zapełnić gośćmi z krajów unijnych, głównie z Polski, Danii, Niemiec, Francji i Węgier.
– W naszym biurze jest bardzo duże zainteresowanie Cyprem – przyznaje Mikołaj Stanojević. – Wcześniej na polskim rynku nie było dostępnych tak dobrych obiektów, jak ma to miejsce teraz. Jednak Rosjanie już na Cypr nie latają. Teraz obiekty o wysokim standardzie są ogólnie dostępne. Co więcej, ceny wycieczek robią się coraz bardziej konkurencyjne. W ubiegłych latach Cypr był zdecydowanie droższy, teraz ta tendencja spada i ceny są bardzo zrównoważone.
Co sprawia, że Polacy przekonują się coraz bardziej do podróży w ten rejon? Cypr położony jest w najcieplejszej części Morza Śródziemnego. Wyróżnia się ponad 300 słonecznymi dniami i niewielką średnią ilością opadów.
– Dzięki temu na urlop na Cyprze można wybrać się praktycznie przez cały rok, bo przez cały rok mamy piękną pogodę. Kurorty turystyczne funkcjonują w pełni od kwietnia do grudnia – wyjaśnia Mikołaj Stanojević. – Dodatkowo wakacje na wyspie nie mają wygórowanych cen, a w zamian za to turyści otrzymują świetne hotele.
Cypr – wakacje trzy w jednym
Cypr oferuje atrakcje zarówno dla rodzin, jak i osób, które chcą poimprezować w gronie przyjaciół.
– Mamy trzy w jednym: super pogoda, dobra lokalizacja i przepiękne plaże z turkusową wodą. Protaras jest bardziej rodzinne, z przepiękna promenadą, uroczą piaszczystą plażą ciągnącą się wzdłuż hoteli, za to Ayia Napa jest bardziej skoncentrowana na młodych turystach, którzy chcą poimprezować, oczywiście i tam znajduje się wspaniała plaża, bo właśnie z tych plaż Cypr słynie – dodaje Mikołaj Stanojević.
Najsłynniejsze na Cyprze plaże to właśnie Nissi Beach w Ayia Napa, która jest pokryta białym piaskiem, plasująca się w czołówce najpiękniejszych plaż na całym świecie. Kolejna to Fig Tree Bay w Protaras, która ma z kolei złocisty piasek i jest długa, i szeroka, dodatkowo posiada znakomitą infrastrukturę. Piękną plażę znajdziemy też w Larnace. Phinikoudes jest położona w sercu miasta i wyróżnia się drobnym, szarym piaskiem. I najładniejsza, piaszczysta plaża za zachodnim wybrzeżu Cypru Południowego Coral w Paphos.
Jadąc na Cypr, który jest podzielony na część grecką i turecką, można doświadczyć dwóch krajów w jednym. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to to, aby mieć ze sobą paszport. Dodatkowo Cypr oferuje sporo atrakcji.
– Jest masa dostępnych tras rowerowych i ogólnodostępne sporty motorowodne – wylicza Mikołaj Stanojević.
Historia i malownicze widoki
Na Cyprze warto zobaczyć wspaniały park Cape Greco położony na skalistym półwyspie pomiędzy kurortami Ayia Napa i Protaras. Obejmuje kilkanaście kilometrów szlaków turystycznych, wapienne klify, jaskinie i urwiska. Jednym z najsłynniejszych punktów widokowych jest skalny Most Miłości. Należy wybrać się także na wycieczkę po Górach Troodos z malowniczo położonymi wioskami, winnicami oraz zabytkowymi cerkwiami i monastyrami. Punktem obowiązkowym, szczególnie dla zakochanych, jest także Petra Tou Romiou, skały Afrodyty. Miejsce, w którym według mitologii, miała wynurzyć się z morza antyczna bogini.
Cypr to też masa historycznych i zabytkowych miejsc od odwiedzenia. Podróż do przeszłości gwarantuje Muzeum Cypru w stolicy Nikozji. Posiada kolekcję artefaktów pochodzących z epoki neolitu i bizantyjskiej. Poza starożytnymi greckimi ruinami, takimi jak Amathus i Kourion w Limassol i starymi tureckimi meczetami, istnieją nawet ślady starej weneckiej kultury, takie jak weneckie mury w Nikozji, które są uważane za najlepszy przykład idealnego renesansowego miasta.
Konkurencyjne ceny
Kuszą na Cyprze także niższe ceny.
– Kryzys w turystyce cypryjskiej po pandemii, a zwłaszcza po tym, jak na wyspę przestali przylatywać Rosjanie, sprawił, że ceny w miejscowych restauracjach, tawernach czy sklepach spadły. Każdy kusi promocją, aby się odbić i przyciągnąć klienta – dodaje Mikołaj Stanojević. – Natomiast ceny w gastronomii nie odbiegają od cen w tawernach greckich.
Czytaj też:
Jeden z ulubionych kierunków Polaków na wyciągnięcie ręki. Loty startują 3 majaCzytaj też:
Nie tylko Turcja i Cypr. Te kraje pokochali turyści z Polski. „Blisko i egzotycznie”