W końcówce kwietnia na Lotnisku Chopina otwarty został punkt wydawania paszportów tymczasowych. Od 20 kwietnia skorzystało z niego blisko 900 osób, co daje średnio 50 osób dziennie. Chodzi o Polaków, którzy mieli zaplanowaną podróż, ale nie posiadali ważnego paszportu, upoważniającego do przekroczenia granicy państwa docelowego.
W jakiej sytuacji można ubiegać się o paszport tymczasowy?
Kto może złożyć wniosek w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina? Osoby, które mają ważny bilet lotniczy, a nie posiadają aktualnego paszportu. Pomoc mogą uzyskać też podróżni, którzy stracili paszport lub dowód, zapomnieli go bądź został im ukradziony. Do punktu można się zgłosić także w przypadku, gdy posiadany paszport lub dowód stracił ważność.
Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu. Opłata za wydanie dokumentu to 30 złotych.
Tak wykonany paszport tymczasowy ważny jest przez określony czas – maksymalnie przez rok. „Paszport tymczasowy jest wyrabiany w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców” – przypomina MSWiA.
Gdzie znajduje się punkt paszportowy na Lotnisku Chopina?
Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Punkt otwarty jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-20.00.
Wśród osób, które dotychczas skorzystali z nowej usługi, znaleźli się m.in. rodzice lecący na obronę pracy doktorskiej syna, kobieta wybierająca się na ślub przyjaciółki, czy małżeństwo, które na rocznicę ślubu otrzymało od dzieci prezent w postaci zagranicznej wycieczki.
Czytaj też:
Turystka pomyliła samoloty. Oddaliła się od celu o 1400 kmCzytaj też:
Tę egzotyczną wyspę odwiedzisz z dowodem osobistym. Paszport nie będzie potrzebny