Niektóre komary mogą być wyjątkowo groźne, a ich ukąszenie powoduje nawet śmierć. Z takimi muszą się mierzyć m.in. mieszkańcy Nowego Jorku. Mowa o jednym z najbardziej popularnych stanów w USA. Co roku przylatują tam turyści z całej Europy, jednak nie wszyscy wiedzą, na co powinni uważać.
Śmiercionośne komary w Nowym Jorku. Media ostrzegają
Ostrzeżenie dotyczące śmiercionośnych komarów w Nowym Jorku zostało wydane m.in. przez lokalne komercyjne radio WNBF. Tamtejsi dziennikarze powoływali się na dane instytucji badawczej Understanding Animal Research, która przypomina o chorobach wywoływanych przez groźne komary. Zaznacza, że te możemy spotkać zarówno w amerykańskim mieście, jak i w wielu innych miejscach na świecie.
Jeśli chodzi o Nowy Jork, to w największym niebezpieczeństwie mogą być osoby, które zamierzają odwiedzić tamtejsze pasmo górskie, czyli Adirondacks. Mowa o górach położonych w północno-wschodniej części stanu. To właśnie tam, na otwartych terenach komarów jest najwięcej. Warto też uważać w okolicznych domostwach, bo owady mogą czyhać na nas nawet w ogrodach.
Komary są niebezpieczne z wielu względów. Poprzez ugryzienie przenoszą m.in. malarie, dengę, wirus Zika czy gorączkę Zachodniego Nilu. Mówi się, że rocznie prawie milion ludzi na Ziemi umiera z powodu chorób wywołanych właśnie kontaktem z tymi owadami.
Na te komary powinniśmy uważać. Można je odstraszyć
Z danych podawanych przez naukowców wynika, że na świecie spotkamy aż 3000 gatunków komarów. Jednak 70 z nich odkryto właśnie w stanie Nowy Jork. Lubią tę lokalizację m.in. dzięki wilgotności, rozległym lasom, bagnom czy polom uprawnym. Do najbardziej niebezpiecznych należą niektóre gatunki należące do podrodzaju Anopheles, Aedea i Culex. Dla przykładu komar egipski (Aedes aegypti) rozprzestrzenia filariozę limfatyczną, wirus Zika, dengę i żółtą febrę.
Każdy, kto chce zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo, może stosować praktyki, które pomogą odstraszyć część komarów. Zdaniem radia WNBF dobrze działa na nie m.in. trawa cytrynowa, nagietek lekarski, czosnek, lawenda, rozmaryn, mięta czy szałwia. Pomocne może być też smarowanie się odpowiednimi specyfikami, a w miejscach szczególnie narażonych na wizyty groźnych gości ostrożne zasłanianie niektórych części ciała.
Czytaj też:
Jak rozpoznać ugryzienie pchły i czy może być niebezpieczne dla zdrowia?Czytaj też:
Kleszcze atakują jak nigdy. Posadź te roślin na tarasie lub w ogrodzie, pasożyty będą się trzymały z daleka