Obok tej kamienicy nie można przejść obojętnie. Położony przy Drodze Królewskiej czteropiętrowy budynek to prawdziwa perła w kolekcji gdańskiej architektury. Uwielbiany przez turystów „Dom Steffensów” nazywany także „Złotą Kamienicą” wkrótce zmieni swojego właściciela. Zabytek należący obecnie do Uniwersytetu Morskiego już w przyszłym roku trafi na sprzedaż. Choć nie określono dokładnej ceny nieruchomości, transakcja może wynieść nawet kilkadziesiąt milionów złotych. „Naszym celem jest zaoferowanie Złotej Kamieniczki do sprzedaży nieograniczonemu kręgowi odbiorców w celu uzyskania jak najwyższej ceny” – zdradza Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Morskiego.
Przetarg już w przyszłym roku
Każda wycieczka z przewodnikiem w Gdańsku nie może odbyć się bez wizyty przy „Domie Steffensów”. Pod adresem Długi Targ 41 turyści mogą znaleźć jedną z najpiękniejszych kamienic w Polsce. Ten odbudowany po II wojnie światowej XVII-wieczny budynek z czterema kamiennymi rzeźbami na szczycie fasady przedstawiającymi cnoty kardynalne – Roztropność, Sprawiedliwość, Męstwo i Umiarkowanie od lat jest siedzibą Uniwersytetu Morskiego. Już za kilka miesięcy może jednak mieć całkiem nowego właściciela. Uniwersytet przy okazji przeprowadzki do nowego obiektu zamierza bowiem sprzedać nieruchomość, a otrzymane fundusze wykorzystać na rozwój. Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, ogłoszenie przetargu, który wyłowi szczęśliwego kupca, ma nastąpić w przyszłym roku. „Uczelnia ma wykorzystać pozyskane środki na wydatki bieżące m.in. związane z przenosinami i integracją Instytutu Morskiego do nowej siedziby” – podaje dziennik.
Zabytek warty miliony
To, na ile może liczyć sprzedawca, pozostaje jednak niewiadomą. W grę mogą jednak wchodzić naprawdę duże pieniądze. Jak wylicza Wyborcza, podobne obiekty w Polsce osiągały ostateczną cenę kilkunastu milionów złotych. Chodzi m.in. o wrocławską kamienicę przy Placu Uniwersyteckim czy budynki przy Placu Teatralnym. „Wydaje się, że wartość Złotej Kamienicy w Gdańsku jest mimo wszystko dużo wyższa, ale wszystko zweryfikuje rynek” – czytamy. Nowy właściciel będzie mógł prowadzić w obiekcie działalność usługową, a także używać jego funkcji mieszkalnej.
Czytaj też:
Uwielbiana przez Polaków wyspa ma swoje trójmiasto. Odpoczniesz tu od tłumówCzytaj też:
Te miejsca w Polsce trzeba zobaczyć w 2025 roku. Na liście też nowe atrakcje