Malta to coraz bardziej popularny kierunek wśród turystów z Polski. Choć słoneczne kraje na południu Europy przyciągają przede wszystkim do piaszczysto-kamienistych plaż i wypoczynku w dodatnich temperaturach, to wyspa ma wiele do zaoferowania także dla turystów lubiących długie zwiedzanie. Świetnie zachowana historyczna zabudowa (choć swoje piętno odcisnęły tu bombardowania z II wojny światowej), jasne budynki z piaskowca i zapraszające do spacerów uliczki od lat przyciągają tu nie tylko gości zmęczonych wielkomiejskim zgiełkiem, także filmowców.
Ciekawym tropem do odkrywania Malty może być tutejsze Trójmiasto – Birgu, Bormla i Isla. Łączy je linia obronna zbudowana w XVII i XVIII wieku oraz malownicze położenie na trzech sąsiadujących ze sobą cyplach nad Morzem Śródziemnym. Wraz z miastem Kalkara tworzą one obszar Kottonera. Jest on dobrze skomunikowany z Valettą, a mniej zatłoczony i odkryty przez turystów.
Birgu, Bormla, Isla. Co czeka tam na turystów?
W tutejszym trójmieście największe znaczenie pełniło średniowieczne miasto Birgu, zajmujące cypel z wielkim fortem Saint Angelo. Współcześnie w Birgu można wybrać się na spacer nadbrzeżem, w którym cumują luksusowe jachty i przespacerować promenadą do niedawno odnowionego doku nr 1 w Bormli. Spacerując, zauważymy m.in. odrestaurowane pałace i instalacje sztuki nowoczesnej.
Isla (po maltańsku L-Isla) to miasto położone naprzeciwko fortu Saint Angelo. Tutejszą atrakcją są Ogrody Gardjola, w których można odpocząć od tłumów i podziwiać widoki na wybrzeże. Ogrody widać na zdjęciu głównym tekstu, w prawym dolnym rogu. Głębiej na lądzie zauważymy czerwoną kopułę – to już kościół św. Pawła w Bormli.
Spacery z przewodnikiem po tych trzech miastach są dostępne w ofercie biur turystycznych czy na popularnej stronie Get Your Guide. Plan zwiedzania można opracować samodzielnie, odwiedzając stronę talesofkottonera.com. Ma ona formę interaktywnej mapy, dzięki której obejrzymy najważniejsze zabytki z lotu ptaka. Po obszarze Kottonera gości oprowadzają też animowani przewodnicy np. Bertu, który „pochodzi z rodu ludzi morza” i jest stałym bywalcem wybrzeży. Zawartość jest dostępna dla dzieci, turystów i entuzjastów maltańskiej historii (w języku angielskim).
Nie możecie długo chodzić? W tutejszym trójmieście dobrą opcją dla osób z ograniczoną mobilnością mogą być samochody elektryczne z własnym napędem, wyposażone w zaprogramowany GPS. Pokazuje on turystom, dokąd się wybrać i opowiada o mijanych miejscach.
Według najnowszych danych zainteresowanie Polaków Maltą rośnie. Od stycznia do października 2024, tę słoneczną wyspę odwiedziło już 209 tys. polskich turystów. W zeszłym roku było to 167 tys. Może tym razem poszerzą swoją wycieczkę o trójmiasto?
Korzystałam z materiałów Visit Malta
Czytaj też:
Nowy rok dobrze zacząć na słońcu. Ta oferta all inclusive to hitCzytaj też:
Polacy latają na tę wyspę codziennie. Nie każdy zna jej świąteczne atrakcje