Warszawa ma wiele ciekawych zakątków, które chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Najbardziej charakterystycznymi krajobrazami miasta są z pewnością Pałac Kultury i Nauki, znajdujące się obok niego wieżowce, których wyrasta coraz więcej, oba brzegi Wisły, Stadion Narodowy czy Łazienki Królewskie lub Pałac Królewski w Wilanowie. Stolicę Polski można jednak pokazać z zupełnie innej strony. Takim zdjęciem pochwalili się właśnie twórcy strony Poland On Air i znani fotografowie. Ich praca podbija sieć i jest masowo udostępniana.
„Morskie Fale Alei Jerozolimskich”
Twórcy Poland On Air specjalizują się w nietypowych ujęciach. Jak sama nazwa ich marki wskazuje, lubują się w robieniu zdjęć z góry. I tak właśnie uchwycili jedną z ulic Warszawy. Mowa o jednej z najdłuższych arterii miasta, czyli Alejach Jerozolimskich. Zatytułowali je „Morskie Fale Alei Jerozolimskich”.
„To jedna z najbardziej zaskakujących perspektyw w Warszawie! Kiedy po raz pierwszy opublikowałam to zdjęcie większość z Was nie była w stanie odgadnąć co to jest, gdzie to jest” – napisała fotografka pod pracą.
Rzeczywiście widok ten należy do rzadkości. Zdjęcie prezentuje pofalowane Aleje Jerozolimskie, które w dużej części zbudowane są z wiaduktów umożliwiających bezkolizyjny przejazd w miejscach ważnych skrzyżowań.
„Najczęściej w odpowiedziach fotografia kojarzyła Wam się z San Francisco, Hongkongiem, stokiem narciarskim lub zjeżdżalnią” – dodała autorka fotki.
Praca doczekała się kilkuset reakcji i dziesiątek komentarzy. „Bosko”, „Moje ulubione wasze zdjęcie”, „Wow, myślałam, że to LA” – piszą obserwatorzy.
Aleje Jerozolimskie – jedna z popularniejszych ulic Warszawy
Aleje Jerozolimskie to 10-kilometrowa ulica, która przebiega przez Śródmieście, Ochotę, Włochy i Ursus w Warszawie. Jest jedną z najważniejszych w mieście. Nazwa ulicy pochodzi od istniejącego w XVIII wieku na zachód od obecnego placu Zawiszy osiedla żydowskiego Nowa Jerozolima, założonego w 1774 roku na terenie jurydyki Bożydar-Kałęczyn należącej do Augusta Sułkowskiego.
Nazywana była wówczas Drogą Jerozolimską, a następnie Ulicą Jerozolimską. Później pojawiła się nazwa Aleja Jerozolimska, zastąpiona następnie przez obecną nazwę w liczbie mnogiej –Aleje Jerozolimskie. Ulicę wytyczono ostatecznie w latach 1823–1824. Przecięła ona całe miasto od rogatek Jerozolimskich do brzegu Wisły.
Czytaj też:
Polskie miasto numerem jeden w Europie. Zwyciężyło w prestiżowym rankinguCzytaj też:
Oto najbogatsze miasta w Polsce. Warszawa dopiero na 3. miejscu