Włoska Wenecja to turystyczny magnes, nieporównywalny z żadnym innym miejscem w Europie. Miasto położone nad kanałami zachwyca wąskimi uliczkami i malowniczą scenerią, a transport po nim odbywa się wyłącznie pieszo lub na wodzie. Poniekąd miasto stało się też ofiarą swojego sukcesu, a jego mieszkańcy od dawna protestują przeciwko masowej turystyce.
„Cieszyńska Wenecja”. Domy nad sztucznym kanałem i lokalne rzemiosło
W Polsce, tuż przy granicy z Czechami, znajduje się atrakcja budząca skojarzenia z włoską perełką. Chodzi o „Cieszyńską Wenecję” – czyli część starego miasta w Cieszynie położoną nad sztucznym kanałem, Młynówką. Jego historia sięga XVI w. Prawdopodobnie jedną z jego funkcji było napędzanie młynów, skąd wzięła się jego nazwa.
Jeszcze w XX wieku wodę z kanału pobierały różne zakłady przemysłowe. Obecnie Młynówka nie ma już znaczenia gospodarczego. Zachowały się przy niej niskie budynki z XVIII i XIX wieku, wzdłuż których można wybrać się na romantyczny spacer czy odwiedzić sklepy z rękodziełem.
Ulica Przykopa, wraz z murami oporowymi, oraz cztery domy znajdujące się przy niej są wpisane do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego. Co ciekawe, nie wiadomo, kiedy określenie „Cieszyńska Wenecja” weszło do języka potocznego. Ile ma wspólnego z prawdą według turystów? „Wenecja to trochę za dużo powiedziane, jest klimat i mogłoby tu być fajnie, ale wiele budynków nadaje się do remontu” – pisał jeden z turystów w opiniach Google. Inny oceniał: „Widzę olbrzymi potencjał w tym miejscu. Dofinansowanie lokalnych artystów i rękodzielników zlokalizowanych na tej uliczce sprawiłoby, że stałaby się atrakcją turystyczną samą w sobie”.
Urokliwe uliczki i mostki przerzucone nad kanałem pokazała na TikToku podróżniczka Asia Jakubiec. Od Cieszyńskiej Wenecji dzieli nas już kilkaset metrów do rynku.
Nie są to jedyne atrakcje prawobrzeżnej części Cieszyna. Wycieczkę można wzbogacić o zwiedzanie dużo starszych, historycznych zabudowań.
„W Cieszynie dużo lepszym miejscem jest wzgórze zamkowe, z którego rozciąga się piękny widok na czeską stronę oraz góry” – zasugerował jeden z komentujących. Dostęp do wzgórza zamkowego jest całoroczny. Wstęp na wystawy Zamku Cieszyn oraz udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. Wstęp do Wieży Piastowskiej oraz Rotundy św. Mikołaja i św. Wacława jest biletowany.
Czytaj też:
Polacy pokochali nową atrakcję. Tłum turystów na Pustyni BłędowskiejCzytaj też:
Kolejne podmioty na liście Polskich Marek Turystycznych. Rozstrzygnięto konkurs