Pracownicy wrocławskiego zoo od kilku dni pracują nad zabezpieczeniem ogrodu zoologicznego na wypadek wylania Odry. Już dwukrotnie wspierali ich w tym wrocławianie, którzy pomagali układać worki z piaskiem na wale przylegającym do ogrodu.
Ochrona przed powodzią. Tak zabezpieczono Afrykarium
Specjalnej ochrony wymaga między innymi Afrykarium. W tej części zoo mieszka blisko połowa jego podopiecznych i znajduje się wiele zbiorników z wodą. Pod ogrodem, dwie kondygnacje pod ziemią, pracują systemy filtracji i napowietrzania wody. Powódź mogłaby spowodować wyłączenie tego sprzętu i zagrożenie dla życia wodnych stworzeń. Na nagraniu widać m.in. napływy i odpływy wody do manatów.
Pracownik zoo wyjaśnił na filmie, że na wypadek powodzi przygotowano zewnętrzny agregator prądu, który pozwoliłby na podtrzymanie życia w wielkich zbiornikach wody. „Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy zdecydowali się poświęcić czas i siłę, by wybronić wielki skarb ogrodu zoologicznego” – zaznaczył.
Zoo we Wrocławiu jest najstarszym w Polsce. Afrykarium, czyli jego oceanarium, w tym roku obchodzi dziesięciolecie istnienia. Poszczególne pomieszczenia w tej części odtwarzają florę i faunę Afryki, m.in. Morza Czerwonego (gdzie powstał ekosystem rafy koralowej) i Kanału Mozambickiego. To jedna z głównych atrakcji Afrykarium. Z długiego, przezroczystego tunelu w akrylu można podziwiać żółwia zielonego, rekiny, płaszczki i różne gatunki ryb.
W Afrykarium nie mieszkają delfiny. Znajduje się tu jedynie suche walarium z modelami delfinów i morświnów w skali 1:1. Jest ono alternatywą dla wodnych parków rozrywki, w których ssaki morskie są przetrzymywane w nieodpowiednich dla ich zdrowia fizycznego i psychiki warunkach.
Od poniedziałku w mieście obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Fala kulminacyjna przepływa przez Wrocław w czwartek, 19 września. Według aktualnych prognoz poziom wód w Odrze w stolicy Dolnego Śląska może utrzymywać się na obecnej wysokości przez ok. 1,5 doby. Odczyty IMGW z czwartku godz. 10:20 pokazują, że na wszystkich stacjach na Odrze (także poza miastem) poziom wody jest niższy od historycznych, zarejestrowanych podczas powodzi z 1997 r. oraz, w dwóch przypadkach, z 2010 r.
Czytaj też:
ZOO we Wrocławiu znów apelowało o pomoc. Wolontariusze potrzebniCzytaj też:
Beach bary we Wrocławiu reagują na zagrożenie. Rozdają piasek