Jeśli lubicie odkrywać ciekawe zakątki Polski i wyjeżdżać w góry, to kameralne miejsce, na pewno zachwyci was urokiem. Sprawi też, że odpocznienie z dala od zgiełku miasta. Nie będzie działo się tak dużo, jak w Zakopanem, ale piękna nie zabraknie. Oto co oferuje Chochołów.
Chochołów, czyli piękna wieś na Podhalu
Wieś Chochołów położona jest w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Często uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce i najpiękniejszą na Podhalu. Takie określenia nie wzięły się bez powodu, stoją za nimi wyjątkowy urok i atrakcje. Na terenie wsi znajdziemy niemal spójną architekturę – wszędzie stoją charakterystyczne chałupy góralskie. Całość prezentuje się okazale zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Ponadto w tle wszędzie dostrzeżemy majestatyczne góry i będziemy oddychać czystym powietrzem.
Odwiedzający nie muszą narzekać na brak atrakcji. W Chochołowie znajdują się m.in.:
- jeden z największych kompleksów basenów termalnych na Podhalu, czyli Termy Chochołowskie,
- Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego – Muzeum Torfowisk,
-
neogotycki kościół św. Jacka.
Spacerując po okolicy, z łatwością zauważymy liczne kapliczki, krzyże i figury.
Zainteresowani dotrą na miejsce bardzo łatwo, zwłaszcza jeśli pojadą samochodem. Najbliżej będą mieli oczywiście mieszkańcy Małopolski. Z Zakopanego dotrzemy na miejsce już w mniej niż pół godziny. Jadąc przez ul. Powstańców Śląskich, mijając wieś Słodyczki czy Dzianisz, będziemy mieli przed sobą łącznie około 17 km.
Tak wygląda ta wieś. Ma ciekawą historię
Nie wszyscy wiedzą, ale Chochołów, był wsią królewską, co oznacza, że niegdyś otrzymał prawa królewskie lub został założony przez króla. Wiadomo, że miejsce istnieje od 1592 r. i zaliczane jest dziś do I klasy zabytków. Jego najważniejszymi elementami są wspominane oryginalne chaty. Te najstarsze powstały jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku. Ponadto wieś zasłynęła m.in. w historii z powstania chochołowskiego w 1846 r., przeciw Austriakom.
To jak wygląda Chochołów, łatwo zobaczyć w mediach społecznościowych. Turyści często dzielą się swoimi zdjęciami m.in. na Instagramie. Na zdjęciach widać nie tylko góry i słynne chaty, ale także klimatyczne uliczki czy inne atrakcje. Podczas wizyty na miejscu – podobnie jak w mazowieckim Sierpcu – można mieć wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie do innej epoki. Z pobytu zadowoleni powinni być zarówno dorośli, jak i dzieci, a fani góralskiej kultury poczują się jak w raju.
instagramCzytaj też:
Ta wieś leży godzinę drogi od Warszawy. Jest uznawana za najpiękniejszą na MazowszuCzytaj też:
Kiedyś w wakacje przyjeżdżały tam tłumy. Dziś opuszczone miejsce straszy