Słupsk to miasto położone północnej Polsce, w województwie pomorskim. Leży na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Słupią. Przez Polaków nie jest doceniany tak bardzo jak inne miejscowości na terenie wspomnianego regionu. Mimo to kojarzy się z bogatą historią, urokliwymi zabytkami, bliskością do Morza Bałtyckiego czy Słowińskiego Parku Narodowego. Dlaczego określono to miejsce „małym Paryżem”? Wyjaśniamy.
Słupsk jako „mały Paryż”
Znany dobrze francuski Paryż jest miastem kultowym. Na pierwszy rzut oka żadne polskie miasto nie może równać się z jego klimatem i wielokulturowością. Choć wieżę Eiffla znajdziemy także u nas np. w Rybniku, to jest to tylko mała imitacja tego prawdziwego zabytku, w dodatku umieszczona na... rondzie. Okazuje się, że Słupsk, choć nigdy nie miał nawet takiej atrakcji, był określany „małym Paryżem” albo „Paryżem północy”.
Wspomniana nazwa ta nawiązuje do przedwojennego Słupska. Wszystko dlatego, że miasto uznawano za perłę architektury modernistycznej. Z niektórych źródeł wynika, że znaczenie miał też rozrywkowy charakter miasta. Ważną ciekawostką jest też, że słupskie planty, tworzone w miejscu dawnych fos i umocnień obronnych, wzorowane były na rozwiązaniach paryskich. Skojarzeń ze stolicą Francji było więc wiele. Znaczenie odgrywały także wąskie uliczki, klimatyczne kamienice i artystyczny klimat.
Słupsk spotkał przykry los, bowiem w 1945 roku został zupełnie zniszczony przez wojnę. Dziś wygląda już zupełnie inaczej niż kiedyś, jednak nagle ma do zaoferowania bardzo dużo i został piękne odbudowany. Co ciekawe do 2001 roku w mieście zobaczyć dało się 10-ramienną latarnię tzw. szaszłyk, którą niektórzy w odniesieniu do paryskiego przydomku porównywali do paryskiej wieży Eiffla.
Słupsk dobry na city break
O Słupsku jako „małym Paryżu” wspominano niedawno m.in. w podkaście Polskiego Radio Czwórka „City Break Polska”. Przypominano ciekawą historię tego miejsca oraz jego walory turystyczne. „Gwarantuje spokój i mniejszą liczbę turystów” – można było usłyszeć. To bez wątpienia coś, czego wielu z nas dziś szuka, zwłaszcza w dobie wszechobecnych tłumów i wysokich cen.
Miasto opisywane jest jako sprzyjające dzieciom, bezpieczne i ciekawe. Najważniejszymi zabytkami tam są: Zamek Książąt Pomorskich, Ratusz miejski, gotycki Kościół Mariacki czy Brama Młyńska i Młyn Zamkowy. Z miasta blisko będziemy mieli nad morze m.in. do Ustki.
Czytaj też:
Nie Kraków i nie Gdańsk. Brytyjczycy i Niemcy pokochali to miastoCzytaj też:
Ten mały kraj to nieodkryta perła Europy. Z Polski dolecimy tu w 2 godziny