Wojsławice w województwie dolnośląskim są domem dla wyjątkowego okazu buku już od ponad 200 lat. Nazywane „Sercem Ogrodu” drzewo powalczy w corocznym plebiscycie na „Europejskie Drzewo Roku”. W tej edycji polski kandydat zmierzy się m.in. z dębem ze Słowacji, gruszą z Czech i drzewem oliwnym z Włoch.
Buk pospolity z Wojsławic polskim kandydatem
Ogród Botaniczny w Wojsławicach wciąż pozostaje jedną z mniej znanych atrakcji Dolnego Śląska. Choć wielu mieszkańców województwa słyszało o należącym do Uniwersytetu Wrocławskiego Arboretum w Wojsławicach, dla pozostałych turystów z Polski obiekt może być niemałą niespodzianką. To właśnie tu, w ogrodzie z przełomu XVII i XVIII wieku ukrywa się jeden z najpiękniejszych w Polsce okazów buku pospolitego. Pod jego gałęziami od pokoleń mają spotykać się pasjonaci przyrody. „To monumentalne drzewo rośnie w centrum starego parku. Jego majestatyczny wygląd zachwyca niezwykle ukształtowanym i grubym pniem, szeroko rozpostartymi gałęziami oraz fioletowymi liśćmi, które pięknie mienią się w słońcu” – czytamy na stronie organizatora, stowarzyszenia Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ich konkursie na „drzewo Europy” co roku głosuje 300 tys. osób z całej Europy.
Głosowanie potrwa do 22 lutego
Aby znaleźć się w europejskim konkursie, „Serce Ogrodu” musiało pokonać polskich przeciwników w wyścigu o tytuł „Drzew Roku w Polsce” Fundacji Klub Gaja. Dolnośląski buk wygrał m.in. z dębami Malwa i Miłosz w Warszawie i Jeżykiem, kasztanowcem z Torunia. Tym razem przyjdzie mu pokonać także wybranych w swoich krajach, europejskich pretendentów do tytułu. W całym konkursie jest ich piętnastu – drzewa pochodzą m.in. z Czech, Słowacji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Drzewo roku ma przykuć uwagę przede wszystkim swoją niepowtarzalną historią, choć dla wielu internautów ważny jest też jego wiek oraz wygląd. Na stronie organizatora głosowanie potrwa do godziny 16:00 22 lutego – do każdego adresu mailowego przypisana jest jedna możliwość oddania głosu. Zwycięzca zostanie ogłoszony 20 marca 2024 roku podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Czytaj też:
Niezwykłe „drzewo podróżników” z Madagaskaru. Przypomina piękny pawi ogonCzytaj też:
Drzewa w polskich lasach zjadają śnieg? Zdjęcia tajemniczego zjawiska intrygują