Szczyt wakacyjnego sezonu za nami, a jeszcze do połowy września nad Bałtykiem można korzystać z ostatnich strzeżonych kąpielisk. Koniec urlopów to czas podsumowań. Czy Polacy chętnej wybierają urlopy za granicą, kosztem wakacji w kraju? Sprawdziliśmy.
W sondażu SW Research dla „Wprost” ankietowanych pytano o to, gdzie spędzili wakacyjny urlop w tym roku. Zaskoczeniem nie będzie to, że królował Bałtyk. 27,6 proc. respondentów wybrało się na wakacje właśnie nad polskie morze. Co piąty Polak (20,8 proc.) odpoczywał w górach w kraju. To oznacza, że łącznie blisko połowa Polaków zrobiła rezerwacje nad Wisłą (48,4 proc.).
15,1 proc. respondentów spędzało urlop nad jeziorami, a 10,9 proc. osób wybrało inne lokalizacje niż powyższe. Za granicą wypoczywało 24,4 proc. ankietowanych Polaków. Respondenci mieli więcej niż jedną opcję do wyboru (wyniki nie sumują się do 100 proc). Co ciekawe, oczekiwania i rzeczywistość delikatnie się różniły. W sondażu SW Research dla „Wprost”, zrealizowanym przed wakacjami, blisko o 7 punktów procentowych mniej osób planowało zarówno wyjazd nad polskie morze, jak i w góry.
Jest tylko jedna grupa wiekowa, w której wakacyjny wyjazd za granicę wygrał z górami. To osoby powyżej 50. lat. W tej grupie 19,8 proc. wybrało zagraniczny wypoczynek, a 14,8 proc. południe Polski. Inną ciekawą różnicę widać między płciami. Kobiety nieco chętniej od mężczyzn wybierały urlop zagraniczny (24,4 proc. kobiet, 19,2 proc. mężczyzn). Chętniej wyjeżdżały też za granicę niż w polskie góry, a mężczyźni – na odwrót. O 4 punkty procentowe więcej mężczyzn od kobiet nie wyjechało nigdzie.
Z dala od tłumów w Polsce. Nowe miejsca podbijają serca turystów
Niemal 11 proc. odpowiedzi „inne miejsce w Polsce” to całkiem dobry wynik, który może oznaczać zainteresowanie naszych rodaków kierunkami z dala od tłumów w górach i nad morzem.